Често се случва буркан с мед да бъде захаросан. Клиентите отказват да го купят, дори и да е от частен производител на пазара, защото смятат, че е вреден. Каква е истината?
Захаросан мед е напълно нормално състояние на полезния натурален продукт.
Когато медът се захароса, това показва, че той наистина е качествен.
От e-zdravey.com коментират, че скоростта, с която домашният мед се захаросва зависи от неговия вид, начин на събиране и на съхранение.
Акациев, манов и липов мед трудно кристализират или по принцип кристализират бавно.
Мед от рапица, от слънчоглед, билков или плодов мед кристализира – захаросва се още през първите дни до седмици след като е бил центруфугиран.
Кристалите в захаросания мед могат да бъдат по-дребни или по-едри.
Когато съотношението в меда на фруктоза към глюкоза е високо, кристализацията протича доста по-бавно.
Кристализацията протича при температура от 13 до 15 градуса.
Ускорители на кристализацията се явяват още наличието на цветен прашец, кристали глюкоза, въздушни мехурчета, други примеси.
Понеже тази информация не е известна на много потребители, а когато производителят обяснява, ние си мислим, че ни лъже, за да си продаде стоката, производителите започнат да разтапят меда като го варят на водна баня.
Това сваряване е вредно, защото се получава трансформация на захарите и ако температурата е била висока, от полезен медът може да стане карцерогенен.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Не е правилно да се казва „захаросан мед“, а кристализиран.
Предпочитам захаросан мед, защото знам че е чист.
Клиентите отказват да го купят защото искат медът да е от тази година,а не миналогодишен – въпреки,че това няма никакво значение .Е,ако се замислим – по-добре да е течен, за да може лесно да се правят десертите,като кисело мляко с мед например…
Медът може да клистира и дни след изваждането му, това не значи че е миналогодишен!