Синът ми на пръв поглед е нормално момче. Само от време на време започва да говори несвързани неща, да се затваря в себе си за около седмица. После пак става какъвто винаги е бил. Лекарят казва – шизофрения. Кажете ми, ще се оправи ли?
Петър Манолов – Вакарел
Психиатрите никога не наричат своите пациенти шизофреници. И знаете ли защо? Защото те най-добре познават особеностите на това заболяване, което в повечето случаи се появява най-неочаквано. Според класиците в психиатрията болният от шизофрения напомня на оркестър без диригент. По какви причини „диригентът“ напуска своя пулт – на науката и до днес не е известно. Едно обаче не подлежи на съмнение – факторът, виновен за появата на това заболяване, е наследствен. Понякога се правят научни съобщения, че учените са открили гена на шизофренията, но това
не помага кой знае колко за лечението. Всъщност по този проблем работят най-добрите учени по генна терапия в света. Единственото, което могат категорично да потвърдят днес, е това, че хроничният вариант на шизофренията се предава по бащина линия, а пристъпообразният – по майчина.
Ако болестта отключи у болния талантливото начало, той има шанса да сътвори великолепни шедьоври, както е при Ван Гог, Скрябин, Врубел и др. Но в никакъв случай не бива да считаме, че геният и патологията са близнаци в определени случаи. Творчески успехи се появяват само при болните с леки отклонения. С усилването на болестта всички способности изчезват. Нарушават се хармоничните връзки между емоцията и волята, поведението и разсъжденията.
КАКВИ СА ШАНСОВЕТЕ ЗА ИЗЛЕКУВАНЕ?
Днес медицината разполага с голям арсенал от психотропни препарати за лечение на шизофренията. В правилни комбинации и дози те могат да спрат развитието на процеса и поредния пристъп, да атакуват силните прояви на болестта. Тоест, да направят живота на пациента напълно нормален. В медицината са известни много случаи,
когато с правилно предписано лечение болният се връща към предишното си нормално състояние. Резултатът зависи и от това колко напреднало е заболяването и кога болният е потърсил медицинска помощ. Проблемът е там, че ранните проявления на болестта могат да бъдат разпознати само от добър специалист. А много от пациентите първоначално тръгват от личния си лекар или отиват на специалист по вътрешни болести, което ги отдалечава навременното лечение на болестта им.
Aпропо!
Като всяка болест, шизофренията минава през определени етапи. Никой не може да различи първия от последния етап, освен опитния психиатър. Болният изведнъж започва да мени настроението си – ту изпитва дива радост, ту – страшно униние. Понякога и двата вида състояния се включват едновременно. У болния се забелязващ неадекватни постъпки, необичайни интереси, значително се намалява активността му във всяко едно отношение. Всичко това близките приемат за мързел или го отдават на лош характер, Странните бръщолевения, които приличат на нелепи шеги, парадоксалните разсъждения от желанието болният да е много оригинален, вече не са мислите на нормален човек.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!