Безопасен ли е за стомаха продължителният прием на ацетилсалициловата киселина?
Кирил Стефанов – Пловдив
Продължителният прием на ниски дози ацетилсалицилова киселина осигурява сърдечносъдова профилактика при пациентите, които я приемат, но аспиринът, дори и в ниски дози, съвсем не е безопасен. Приемането му е свързано с повишен риск от развитие на язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, включително и на усложнена язвена болест перфорирана или кървяща язва.
Защо продължителният прием на ацетилсалицилова киселина вреди на стомаха? Дори и в ниски дози редовният прием на ацетилсалицилова киселина вреди на стомаха. Гастроинтестиналното увреждане не зависи от вида на таблетката, а от начина, по който ацетилсалициловата киселина оказва своя ефект. Механизмът на действие на ацетилсалицилова
киселина е свързан с потискане функцията на ензима циклооксизеназа, който е отговорен за производството на съединения, наречени простагландини и простациклини. Потискането синтеза на тези съединения води до повишаване на стомашната киселинност и намаляване защитата на лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника, респективно до увеличаване на вероятността за получаване на язвена болест.
Какви са нежеланите ефекти от продължителен прием на ацетилсалицилова киселина? Нежеланите прояви от страна на гастроинтестиналния тракт, дължащи се на приема на ниски дози ацетилсалицилова киселина, са различни – от неспецифични, неопределени диспептични прояви като парене, киселини, болки зад гръдната кост до усложнена язвена болест – перфорирала или кървяща язва. Освен това могат да бъдат засегнати и червата – обостряне на ентерити и колити, кръвоизливи от червата и т.н. При по-високи дози или при пациенти с чернодробни увреждания, ацетилсалицилова киселина може да предизвика токсичен хепатит. Трябва ли пациентите с повишен риск от язва да спрат да взимат ацетилсалицилова киселина?
Пациентите със съдова болест, застрашени от инфаркт, мозъчен инсулт, тромбоза на крайниците и могат да приемат аспирин, но само ако дозата е предписана от специалист. В повечето случаи се налага едновременно с аспирина да се приемат медикаменти, които да защитят стомаха от увреждане. В последните години като златен стандарт за такава профилактика се утвърдиха група медикаменти, наречени инхибитори на протонната помпа – омепразол, пантопразол, езомепразол и т.н.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!