Уважаеми редактори от „Доктор“, интересува ме колко време мога да прилагам локални кортикостероиди против псориазис?
Анелия Михова – Велико Търново
При лечението с кортикостероиди срещу псориазис трябва да се внимава много. Системните кортикостероиди са противопоказани, защото могат да доведат до много тежки усложнения при протичане на заболяването. Локалните кортикостероиди също са нож с две остриета – докато се използват, всичко е горе-долу под контрол, но след като се спрат, състоянието се влошава. Затова употребата на кортикостероиди не се препоръчва на страдащите от псориазис. Най-добре е да се използват емолиенти – това са омекотяващи кожата препарати, които се предписват от кожен лекар. При пациенти с псориазис най-важен е контролът на придружаващите заболявания – високо кръвно налягане, диабет, автоимунни заболявания, бъбречни, чернодробни заболявания, психични нарушения и дори стрес. Ето защо е много
важно лечението на организма като цяло, а не само на кожата. При влошаване на състоянието трябва да се направят и някои изследвания:
- Микробиологично изследване, за да се изключи растежаът на патологични микроорганизми по кожата.
- Изследване на урина за изключване на инфекция или друго заболяване на отделителната система.
- Изследване на кръв – СУЕ (утайка), ПКК (пълна кръвна картина), ДКК (диференциално броене от лекар) и биохимично изследване (като кръвна захар, АСАТ, AЛAT, урея, креатинин, билирубин и др.).
- След като се направят тези изследвания, към терапията с емолиенти може да се включи и друго лечение, но задължително по преценка на лекаря.
АПРОПО!
Нима медикаменти е широко приложение, които са с доказано влошаващо въздействие за увредената от псориазиса кожа. Такива медикаменти са АСЕ-инхибиторите, бета-блокерите, литиевите съединения, нестероидните противовъзпалителни средства и още някои други. В много случаи употребата на тези лекарства е причина псориазисът да не може да бъде поставен под контрол. Много често те се използват за лечение на усложненията, причинени от заболяването. Ако има възможност, тези медикаменти трябва да се сменят с други. Днес това вече не е толкова трудно.
Д-р Папазова за витамините:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!