Предлагаме кратко интервю по темата с нашия консултант д-р Димитър ДИМИТРОВ
– Д-р Димитров, само грипът и простудата ли са причина за синузита?
Една от причините за хроничен синузит е изкривяване на носовата преграда. А това се оправя само с операция. Не отлагайте, ако имате такъв проблем. Така веднъж завинаги ще спрат честите простуди и възпалението на носните кухини. По принцип хората все още се страхуват от операция, пункция и прочее процедури. Някой ги е заблудил, че след това болестта пак ще се повтори. Но след като се отстрани причината за хроничния синузит, постоянните възпаления ще престанат. А причините са ясни – полипи, аденоиди и изкривена носова преграда, както вече споменах. Това, разбира се, засяга само тези болни, които често страдат от синузит. В повечето случаи причина за такова заболяване и при децата, и при възрастните са недолекуваните грип или простуда. Затова хремата трябва да се лекува. Не чакайте сама да премине.
– Как да разбере човек, че е болен от синузит?
При лечение хремата обикновено приключва за една седмица. Ако болестта се задълбочи, обърнете се към лекар. За синузита са характерни гъсти секрети от носа, силно главоболие, особено в областта на челото. Освен това се повишава температурата на тялото, влошава се обонянието, понякога човек започва да хърка. За опитен специалист е лесно да определи наличието на синузит при обикновен преглед. Но понякога се назначават допълнителни изследвания, за да се реши дали има нужда от пункции – такива са ултразвукът и магнитно- резонансната томография. Вече се набляга на цифровата рентгенография (разбира се, там, където я има), защото облъчването е по-малко. Но този метод, както и всеки друг рентген, е противопоказан за бременни жени.
САМОЛЕЧЕНИЕТО ПРИ СИНУЗИТ Е ОПАСНО, ОСОБЕНО ЗА ДЕЦАТА
– Как обикновено се лекува това заболяване?
Само с помощта на антибиотици, но лекарят ги подбира индивидуално. Освен това пак специалист назначава противоалергични средства и съдосвиваващи капки, които разреждат секрета. Така на болния му става по-леко да диша. За профилактика на синузита е желателно да използвате съдосвиващи капки и по Време на обичайна простуда. Обаче не прекалявайте с тях, това винаги го повтаряме. Стига се до привикване – капвайте не повече от пет дни. Някои хора не смятат за необходимо да се обърнат към специалист, а си вземат лекарства направо от аптеката. Но това не е правилно. Само лекар може да постави точната диагноза и след това да предпише схема на лечение за всеки индивидуално. Особено опасно е, ако родителите опитват сами да лекуват децата си.
– Д-р Димитров, какво ще кажете за разпространените сред народа процедури като налагане на торбички сол или горещи яйца върху околоносните кухини? Това може ли да помогне?
Категорично не трябва да се загряват възпалените участъци, без да го е препоръчал лекар. Ако там вече се е насъбрала гной, под въздействието на високата температура тя може да попадне В очното дъно или черепната кутия, а това съответно да доведе до тежки заболявания. Дори може да се стигне до менингит – гнойно Възпаление на обвивките на главния мозък. Многото народни средства също са опасни. Например, ако капвате в носа си сок от лук или цвекло, смесен с мед, можете да изгорите носната лигавица. При някои заболявания може да се нагряват околоносните кухини, но за тази цел е по-подходяща съответната физиопроцедура, която се провежда под наблюдението на медицински сестри.
– Накрая искам да ви попитам как правилно да научим децата да изчистват носа си, да го издухват правилно?
Те често смъркат секрета навътре или го издухват едновременно от двете ноздри. А така инфекцията може да попадне в носоглътката, след това в слуховата тръба и да провокира отит. Затова ги научете да изчистват първо едната ноздра, после другата. Има случаи, когато не само децата, но и възрастните задържат съдържанието в носоглътката, след което го из- плюват. И това е неправилно.
Капвайте капки във всяка ноздра, като леко наклоните главата настрани, така лекарството няма да попадне на носовата преграда, а върху долната стена. Благодарение на това отокът ще спадне много по-бързо и човекът ще започне да диша по-леко. За децата до годинка и половина по-добре използвайте пипетка, а не спрейове. Налягането на въздуха в тези спрейове е доста голямо за такова мъниче.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: astmabg.com » Инхалации и солен разтвор лекуват синузита
Pingback: Д-р Димитър Кехайов: „Нелекуван синузит може да увреди окото или мозъкът” | Лекува нет