Комари: отвъд Западен Нил
Комарите не само че разнасят потенциално смъртоносния вирус от Западен Нил, те могат да причинят и алергична реакция при хората, които са податливи. Ако страдате от алергия към тези насекоми, ще изпитате доста по-неприятни реакции от типичните пъпки и сърбежи, които траят няколко часа. Поради увеличената ви реакция към антитела в слюнката на комарите може да се появят огромни червени подутини, мехури по кожата, синини и дори обриви, които траят седмица и дори повече. Но за щастие системните реакции (анафилактичен шок) в тези случаи са много редки.
Във Великобритания не се съобщава за случаи на заболели от вируса от Западен Нил, но през 2003 г. в САЩ от него умират 264 души, а скоро след това се наблюдават случаи в Румъния и Русия. Затова дори и да не сте алергични, трябва да предприемете стъпки, за да намалите вероятността да ви ухапят комари, когато пътувате в чужбина.
Избягвайте да седите на открито при здрачаване
Комарите са най-активни по залез-слънце и през първия половин час след настъпване на мрака.
Източете застоялата вода около къщата или вилата си
Комарите снасят яйцата си в такива водоеми. Затова след валежи през лятото изпразвайте всякакви лейки, саксии и други съдове, събиращи вода.
Използвайте репеленти против насекоми
Избирайте препарати, които съдържат активното вещество DEET (диетил-мета-толуамид), когато сте навън и има опасност от комари. То се смята за безвредно за хора от всякакви възрасти, включително и за деца, когато се използва според указанията на опаковката.
Когато сте навън, носете подходящо облекло
За да сведете до минимум участъците от тялото си, които са изложени на комари, носете ризи с дълъг ръкав, дълги панталони, чорапи и затворени обувки. А когато работите в градината, си сложете шапка и ръкавици.
Не използвайте парфюм
Той може да привлече кръвосмучещите насекоми.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!