Доцент д-р Владимир Христов е водещ специалист по ендокринология и метаболитни заболявания. Той е ръководител на Клиниката по ендокринология към Университетска болница „Александровска“ и председател на Българския институт по метаболитен синдром.
Доц. Христов, какво представлява метаболитният синдром?
Метаболитният синдром е комбинация от 4 рискови фактора:
- затлъстяване – увеличена обиколка на талията;
- високо артериално налягане (над 130/85);
- повишена кръвна захар (над 5,6) или захарен диабет;
- нарушена мастна обмяна (увеличен холестерол).
Кои са причините за възникването му?
– Най-важните фактори за развитието на метаболитния синдром са затлъстяването и инсулиновата резистентност.
Централният тип затлъстяване се характеризира с натрупване на мастна тъкан около вътрешните органи. Този тип затлъстяване допринася освен за метаболитния синдром, и за развитието на артериална хипертония, нарушения в обмяната на мастите и е рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания. Можете лесно да проверите дали имате затлъстяване, като измерите обиколката на талията си. При жените тя трябва да е под 80 см, а при мъжете – под 94 см.
Другият фактор – инсулинова резистентност, възниква, когато клетките в тя лото (черен дроб, скелетна мускулатура и мастна тъкан) станат по-малко чувствителни или нечувствителни към инсулин – хормона, който се отделя от панкреаса и е отговорен за навлизането на глюкозата от кръвта в клетките, т.е. инсулинът не се използва ефективно. Нивото на глюкозата в кръвта се повишава, което предизвиква повишено отделяне на инсулин. След определен период от време панкреасът не може да произвежда адекватно количество инсулин, което води до хипергликемия (повишена кръвна захар) и се появява диабет тип 2.
Допълнителни фактори за възникване на метаболитния синдром са недостатъчната физическа активност, генетичното предразположение, възрастта, хормоналните промени и др.
Защо е важно навреме да се открие и лекува метаболитният синдром?
– Хората с метаболитен синдром са с пет пъти по-висок риск от развитие на захарен диабет тип 2. Всяка година над 3,2 милиона от населението в света умира от усложненията на диабета. Прогнозира се, че до2025 г. броят на пациентите с диабет ще се удвои. Затова ранното откриване и правилното лечение на метаболитния синдром може да предотврати развитието на диабет и сърдечносъдови заболявания.
Как се открива метаболитният синдром?
– За да се диагностицира метаболитен синдром, трябва да се направи следното: да се измери обиколката на талията, да се измери артериалното налягане; да се направят лабораторни тестове, за да се види нивото на кръвната захар, на триглицеридите, общия холестерол, HDL холестерола.ю
Освен това е добре да се направи комплексна оценка на физическо състояние на пациента чрез измерване на: телесното тегло, височината и да се изчисли индексът на телесна маса (ИТМ).
Как да се справим с метаболитния синдром?
– Веднъж диагностициран, метаболитният синдром трябва агресивно и безкомпромисно да се лекува, за да се намали рискът от сърдечносъдово заболяване и диабет тип 2.
На първо място препоръчваме промяна в начина на живот! Това е най-важното. Трябва да се започне с умерено намаляване на калориите при хранене, за да се постигне 5-10% намаляване на теглото през първата година; т.е да се променят хранителните навици. Доказано е, че умерената редукция на теглото с 5% води до подобряване на инсулиновата резистентност, намаляване на стойностите на кръвната захар, подобряване на мастния профил, намаляване на артериалното налягане. Много важно е и движението!
За съжаление, при пациентите, при които не е достатъчна промяната в начина на живот и намаляването на теглото, се изисква лечение на метаболитния синдром с медикаменти.
Когато е необходимо, трябва да се взимат медикаменти за контрол на артериалното налягане и медикаменти за намаляване на нивата на холестерола и триглицеридите, на кръвната захар и инсулиновата резистентност.
Какво ще ни посъветвате да правим, ако сме застрашени от метаболитен синдром?
– Променете стила си на живот, увеличете физическата активност и се хранете здравословно – ограничете животинските мазнини, откажете се от пържената храна, яжте повече плодове и зеленчуци! Спрете цигарите и ограничете алкохола.
Има ли храни, които пазят от настинки?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!