Тези изследвания се правят, за да се диагностицира ракът на дебелото черво в ранен стадий.
Много често в момента на установяването на болестта раковите клетки са се разраснали твърде много, за да се проведе успешно лечение. При ранното му диагностициране обаче лечението му е възможно в 90% от случаите. Често ракът на дебелото черво се предшества от полипи, малки образувания по вътрешната стена на червата, които са доброкачествени, но могат да прогресират в злокачествени с течение на годините. Лекарите смятат, че скрининговите тестове за ранно диагностициране на рака и предтуморни изменения могат значително да намалят смъртността.
Кой подлежи на преглед?
Скринингът се препоръчва на хора, спадащи към високорискови групи като такива с редки наследствени форми на рак на дебелото черво и хронични чревни заболявания като язвен колит и болест на Крон. Всеки, при който са установени и лекувани рак на дебелото черво или полипи, подлежи на тези изследвания за проследяване на състоянието.
Ако сте с изразена фамилна обремененост с рак на дебелото черво (повече от един засегнат роднина, заболял от рак под 45-годишна възраст), рискът при вас е голям и трябва да говорите с лекаря си да ви назначи скринингови тестове. Изследванията се правят и в случай, че се появят симптоми като кървене от ректума, черни или катранени изпражнения, промяна в навиците за дефекация за повече от шест седмици, болка или уплътнение в корема, необяснима умора или загуба на тегло. Нека чувството на неудобство от прегледа не ви спира да си направите изследванията навреме.
Кои мазнини са „лоши”?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!