Жълтият кантарион има свойства на естествен антидепресант. Действието му се състои в това, че забавя поемането на серотонина от мозъчните клетки, в резултат на което хормонът, подобряващ настроението, се задържа в синапсите между невроните по-дълго.
Най-вероятно ще трябва да вземате билката 3-6 седмици, преди да почувствате нейния ефект. Изберете добавка под формата на таблетки със съдържание 0,3% хиперицин (активно вещество) и приемайте 200-300 мг три пъти дневно.
Внимание! Не приемайте жълт кантарион в съчетание с антидепресанти като флуокситин (прозак), пароксетин (сероксат) и сертралин (золофт) или с успокоителни, защото комбинацията може да предизвика опасно повишаване на кръвното налягане. Има вероятност билката да намали действието на лекарства за СПИН, на медикаменти, които потискат отхвърлянето на трансплантирани органи, разреждащи кръвта препарати (антикоагуланти) и противозачатъчни.
В Германия има установена практика лекарите често да предписват билки и точно затова жълтият кантарион е най-разпространеният антидепресант. Въпреки че се използва за лека до умерена форма на депресия, според едно изследване сред 200 души с тежка форма на депресивно разстройство ефектът на билката бил аналогичен с този на традиционните антидепресанти.
Съществува и друга добавка – SAM (S-аденозил метионин), която може да се окаже полезна при депресия, но трябва да се проведат по-задълбочени проучвания.
ДА ХВЪРЛИМ СВЕТЛИНА ВЪРХУ…Сезонните Афективни Разстройства (CAP)
Сезонните афективни разстройства (CAP) са друга форма на депресия, която настъпва през зимния период, когато светлата част от денонощието намалява. Дължи се на нарушен баланс на хормона мелатонин в мозъка, който регулира състоянията на бодърстване и сън. Зимната депресия може да се преодолее, като се осигурява по-голямо количество слънчева светлина, особено в сутрешните часове. Спалнята трябва да е затъмнена, а стените на останалите стаи – боядисани в светли цветове, щорите трябва да са вдигнати, а завесите – събрани, за да пропускат светлината; сядайте близо до прозореца и излизайте на следобедни разходки. Възползвайте се от фототерапията – излагане на ярка светлина, излъчваща се от светлинна кутия, няколко часа на ден.
Застрашени ли сте от зимна депресия?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!