Вътречерепният хематом е състояние, което потенциално заплашва живота, затова изисква незабавно лечение.
Главният мозък е заобиколен от течност, която го защитава от тласъците при придвижване на човека. Но тази течност невинаги е в състояние да блокира силата на рязкото спиране или Внезапния удар. В подобна ситуация главният мозък е подложен на рязко сътресение, например ако човек сит удари главата в стената,. може да засегне мозъка и да доведе до лоши последствия. Вътречерепен хематом се развива, когато в главния мозък или между него и черепа се случи спукване на кръвоносен съд. Хематомът, т.е. насъбирането на кръв, притиска мозъчните тъкани. Признаците могат да се развият веднага, но това може да се случи и след определено време.
Налягането на главния мозък постепенно нараства и предизвиква:
- главоболие;
- прилошаване;
- сънливост;
- главозамайване;
- повръщане;
- объркано съзнание;
- загуба на говор или забавен говор;
- разлика в двете зеници на очите;
Ако количеството кръв, изпълнило мозъка или малкото пространство между мозъка и черепа е голямо, могат да възникнат гърчове, летаргия и кома. Причината за такъв мозъчен кръвоизлив във всички случаи е травма на главата, често след катастрофа и удар по главата.
При възрастните хора хематом може да се развие дори и след лека травма. Невинаги се появяват синини, отворена рана или друг външен признак. Вътречерепният хематом изисква продължително възстановяване. На възрастен човек са му нужни шест месеца, за да се оправи. Децата, за щастие, се възстановяват по-бързо и по-пълноценно.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!