- През последните 80 години честотата на този вид кожни тумори е нараснала цели… 380 пьти!
Тази статистика е достатъчно основание да се говори непрекъснато по темата. В днешно време в много развити страни тази форма на болестта заема от първо до четвърто място в списъка на всички онкологични заболявания. В някои държави заболеваемостта стига до 11 и повече процента. Какво би могло да повлияе до такава степен за този бурен растеж на смятаното за рядко заболяване преди няколко десетилетия? Първо, не можем да не отчетем значителното нарастване на средната продължителност на живота през тези последни 80 години от човешката история, факт е, че от рак на кожата боледуват предимно възрастни хора. Веднага обаче трябва да припомним и другите обективни рискови фактори: замърсяванията от промишлеността, което неминуемо води до увеличаване на толкова актуалните канцерогенни фактори – химически, йонизираща радиация и т.н. И още: в съвременните технологии и досега се използват т.нар. фреони – газове, унищожаващи озоновия слой, което води до рязко увеличаване на облъчването с ултравиолетови лъчи. Като цяло това е един от най-важните фактори, провокиращи възникване на рак на кожата.
И накрая, но не на последно място – това е тютюнопушенето. Тютюневият дим буквално е „концентрат“ на канцерогени, предизвикващи опасни мутации в кожните клетки и „отвътре“, когато се вдишва този дим. А също и отвън – ако човек пуши в някое тясно помещение.
ИМА ПОВЕЧЕ ОТ 10 ОПАСНИ СЪСТОЯНИЯ НА ТАЗИ КОВАРНА БОЛЕСТ
Най-важно е да не пропуснем първите симптоми
Специалистите са тези, които трябва да ги познават. Защото обикновеният човек би могъл да развие онкофобия, ако тръгне да запомня тази подробна и плашеща информация. А това означава, че като забележи някаква пъпчица по тялото си, веднага ще започне да търси „симптомите на рака“. Но пък не трябва да се пренебрегва и проспива появяването например на неочаквано зачервяване и уплътняване по кожата, съпроводено със сърбеж. Затова обърнете внимание и на следните признаци, те могат да се окажат опасни:
- появяване на малко гладко и блестящо възелче с восъчен оттенък;
- твърдо червеникаво образувание;
- червено петно, сухо или люспесто;
- кървяща, незаздравяваща рана.
От всичко това изводът е ясен: да, не бива да стигате до напълно необоснована „онкофобия“, но в никакъв случай не отлагайте посещението при специалист, ако по кожата ви се появи нещо „ново и непознато“. Или пък стара бенка или брадавица, дори и участък с люспене на кожата или пигментация – въобще признаци за това, че им!а някаква промяна. Т.е. най- добре е да се презастраховате. Защото ранната диагностика на злокачествените образувания е много голяма част от успеха на по-нататъшното лечение.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!