Тялото е място за живот и развитие на редица бактерии. Някои от тях могат да причинят болести, заселвайки се в организма, докато други са изключително полезни – например пробиотиците.
Пробиотиците са изключително важни в първите години от живота ни. Бебетата получават бактерии и други полезни микроорганизми при преминаване през родовия канал. Тези бактерии навлизат през устата на новороденото в червата и се прикрепват към стените им. Естествено хранените деца страдат по-малко от колики и други хранителни смущения. Това се дължи на стимулиращия ефект, който майчината кърма оказва върху бифидо-бактериите. Те трябва да съставляват 99% от чревната флора на здравите кърмачета и са защита срещу чревни инфекции. Кърмачетата също така наддават чудесно поради по-доброто усвояване на белтък.
Кога се налага допълнително прием на пробиотици?
Нормално в организма ни има изобилие от добри бактерии, които не позволяват развитието на патогенните и допринасят за правилното функциониране на имунната система. Употребата на антибиотици, стресът и неправилното хранене обаче могат да причинят т. нар. дисбактериоза, състояние, при което се нарушава балансът в храносмилателната ни система в полза на болестотворните бактерии и гъбички. Най-честата причина за това състояние е лечението с антибиотици, които освен че спират евентуалното разпространение на инфекция, унищожават и всички важни за здравето ни бактерии, които живеят в чревния тракт. За да не се стигне до това състояние, ни помагат пробиотиците. Проучванията показват, че използването им има положителен ефект при различни болести, но най-вече за предотвратяването и облекчаването на симптомите на диария и при лечение с антибиотици, чрез балансиране на чревната система. Това в крайна сметка води до укрепване на имунната система.
Пробиотици трябва да се приемат по време на лечение с антибиотик и след приключване на тази терапия – задължително 20 дена до месец. Пробиотикът не бива да се пие едновременно с антибиотика, а да се редуват във възможно най-отдалечени във времето приеми.
Под каква форма могат да се приемат?
Най-естественият, близък до природата начин, за да се набавят пробиотици, освен майчиното мляко, е с киселото мляко и други млечнокисели продукти. Освен това пробиотици се предлагат като хранителни добавки – на таблетки или капки (за най- малките), както и допълнително, вложени в някои хранителни продукти.
Съществуват две понятия – пребиотик и пробиотик. Пребиотиците представляват вещества – най-често олигозахариди, които стимулират образуването на пробиотиците. В много адаптирани млека се съдържат пребиотици.
Приемът на пробиотици при деца с инфекциозна диария може да намали продължителността на заболяването с 24 и дори 30 часа, сочат проучванията на ентеролози от Йейлския университет САЩ.
Нужно е да знаеш…
Пробиотикът не трябва да се взима заедно с антибиотика, защото антибиотикът унищожава пробиотика (пробиотиците всъщност са бактерии, а антибиотиците са предназначени да унищожават бактериите и не правят разлика между полезни и вредни за организма).
Приложение на пробиотиците при деца:
Терапевтично (т.е. с лечебна цел) – при храносмилателни разстройства, вкл. диарии от бактериален произход и дисбактериози, предизвикани най-вече от лечение с широкоспектърни антибиотици.
Профилактично(по време и след лечение с антибиотици) – за поддържане на нормална чревна флора и предотвратяване на дисбактериоза.
Как действат пробиотиците?
При инфекция пробиотиците (добрите бактерии Ацидофилус и Бифидус) действат на принципа на конкуренцията. Попадайки в чревния тракт, техните клетки възвръщат своята жизненост и при подходяща среда се размножават.
Те потискат ентеробактериите чрез отделените бактерицидни вещества – водороден прекис, млечна и оцетна киселина, различни ензими, които променят рН-то и кислородното съдържание в червата. Приемани в достатъчни количества, пробиотиците улесняват възстановяването на чревната лигавица, което се дължи на техните биологичноактивни вещества.
Укрепналата по този начин чревната лигавица прави организма по устойчив на алергии, защото повечето от алергените постъпват в човешкия организъм през лигавицата на храносмилателния тракт. При здрава лигавица с нормална чревна флора пробиотиците неутрализират по-голямата част от алергените и ги изхвърлят от организма, без да проникнат през червата и да попаднат в кръвта, а оттам и до имуногенни- те органи и системи, отговорни за алергичната реакция.
сп. „Моето дете”
Понякога антибиотиците разболяват, а не лекуват!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!