- Вярно е. Не е открита никаква причинно-следствена връзка между приема на тези лекарства и увеличаване риска от смърт.
Изследване на британски учени, посветено на евентуалното влияние на приема на сънотворни средства за развитие на ракови заболявания и внезапна смърт, разбуни духовете. Под термина сънотворни средства хората разбират онези лекарства, които се приемат вечер, за да може човек да заспи по-лесно и да спи спокойно. Казано на медицински език, сред тях има много и различни лекарствени вещества – хиноптици, транквиланти, антидепресанти, невролептици, успокояващи препарати и т.н.
НЕ БИВА ДА СЕ ПРАВЯТ НИКАКВИ ПРИБЪРЗАНИ ИЗВОДИ
За какво конкретно и за какви лекарства говорят британските учени? Какво може да се приема спокойно и какво – много предпазливо? В каква степен е оправдана такава предпазливост? Дали повишеният риск от смърт при тези хора действително е свързан с приема на транквиланти? Или това просто е свързано с намаляване на защитните сили на организма заради депресивните състояния и некачествения сън?
Виждате колко много са въпросите, на които дори авторите на разработката, вдигнали толкова шум, не могат да дадат достоверен отговор. Те не го знаят. Още повече, че ако тяхната статия се прочете по-внимателно (публикувана е в списание „Бритиш медикъл“), то съвсем лесно може да се види предупреждение за това, че не е открита никаква причинно-следствена връзка между приема на тези лекарства и увеличаване на риска от смърт. Затова не бива да се правят никакви прибързани изводи, още по-малко – да се паникьосват хората по този повод.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!