Защо не получава- ме достатъчно хра- нителни вещества (дори когато вклю- чваме в менюто си уж само богати на нутриенти проду- кти) и какво можем да направим, за да си ги набавим, ни разкрива д-р Мария Папазова, холистичен лекар.
– Д-р Папазова, защо се казва, че човек е продукт на своето хранене?
– Защото здравето ни е функция от качеството на храната и от това, което успяваме да усвоим от нея. А това зависи от състоянието на храносмилателната ни система – за жалост 90% от съвременните хора имат сериозни храносмилателни проблеми.
– Как можем да подобрим усвояването на ценните хранителни елементи?
– Единият начин е да поемаме огромни количества храна, за да успеем да извлечем всичко необходимо за организма, което на практика е невъзможно. Основният неблагоприятен фактор е, че храната ни е изключително бедна на хранителни вещества, и този дефицит е предопределен от лошото състояние на почвата.
– Какви са причините за бедната почва?
– Липсата на основни минерали или наличието им далеч под нормите – първите данни за почвения недоимък са установени още през 1936 г. в САЩ. Поради това растенията, които се хранят от тази почва, са непълноценни, а оттам и животните, и хората остават недохранени. Така се създава една верига на все по-голямо изтощаване на живите организми.
– Но нали се тори…
– Да, само че непрекъснатото торене също изтощава земята трябва да се остави да почива, за да запази качествата си. Освен това торовете отдавна не са естествени, а химически.
– Как да разберем къде почвата е по-добра?
– По дълголетниците – има ли ги, значи е добра. У нас се радваме, ако достигнем 75 г., а това според световната здравна статистика е средна възраст, не е висок показател.
– Къде да се преселим тогава?
– Ако можете, там, където почвите се наторяват с размразени ледникови води – Тибет, Хималаите. При норма около 60 микро- и макроелемента за човешкия организъм тази вода има 72, установени с химически анализ. Наричат я ледено мляко и всички 72 елемента, с които храни почвата, са в лесноусвоим от растенията, хората и животните вид.
– Какви грешки допускаме в желанието си да се храним пълноценно?
– Забравяме, че освен да си набавим всички нутриенти, което е невъзможно с днешната храна, защото тя няма същия състав като преди 50-100 години, трябва да спазим и баланса между различните елементи. Например ако започнем да приемаме много калций, ще изгоним магнезия.
– Организмът не се ли запасява?
– При наличие на дефицит, организмът при определена нагласа скътва липсващите минерални вещества под формата на камъни. Ако имате камъни в жлъчката или бъбреците, това е сигнал, че страдате от недостиг на минерали, а не проява на излишък.
– Какво друго ни вреди?
– Употребата на рафинирани храни – захар, сол, обработвани по всякакви начини. Готварската сол е йодирана, флуорирана, с глутамат, бензоат и пр. Морската и каменната сол е в чист вид. Добър начин да се снабдим с балансирани елементи е да пием разтвор от хималайска сол.
– Каква е здравословната норма?
– Необходимо е да усвояваме на ден минимум 60 микро- и макроелемента, 12 аминокиселини и 16 витамина. Можем да ги добием с храната си, ако разполагаме с най- малко 16 различни растения от добре заредена почва…
– Как да се измъкнем от този „капан“?
– Изходът е да се ползват добавки от естествени източници в максимално балансиран и широкоспектърен вид. Солите трябва да бъдат разтворими в организма, а не да кристализират в него. Можем да си ги представим като постоянни поточета, които взаимно преливат едно в друго и се уравновесяват.
– Как да не допускаме кристализирането на солите в организма?
– Като пием много вода и използваме естествена сол – каменна или морска, никакви глутамати. Препоръчвам солите на Шуслер, защото възстановяват баланса на нивото на клетъчните мембрани, в клетката и междуклетъчното пространство – представете си че нареждате огромен пъзел и всички плочки изведнъж си намират мястото, т.е. всеки микро- и макроелемент застава там, където е нужен и в точната концентрация.
– Всеки ди може да ги приема?
– Да, дори бременните и малките деца. Минералният баланс е залог за добро здраве във всяка възраст. Канавата, върху която организмът работи и изгражда своите биохимични процеси, е равновесието на микро- и макроелементите на тъканно ниво и той се постига с помощта на солите на Шуслер. Те трябва да се пият по схема и в комбинация, плюс комплексни естествени добавки с широкоспектърен състав.
– Няма ди опасност да се предозираме?
– Не, организмът ни изхвърля всичко, което му е излишно. Сега през зимата е добре да пием Шуслерови соли за укрепване на имунната защита и отделителната система. От март соли за баланса в жлъчката и черния дроб, както и за детоксикация.
10 начина да се храните здравословно
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!