Ако се съобразявате с естествения часовник на тялото си, ще бъдете не само по-здрави и стройни, но и ще намалите риска от рак. Вижте какво сочат последните проучвания по темата.
Вероятно сте забелязали, че през лятото сутрин се будите по-лесно и ставате от леглото по-рано. Причината за това е, че по-дългият ден е в хармония с вашия стил на живот и естествен биологичен часовник, т. е – 24-часовият цикъл на биологични процеси, който се наблюдава и при растенията и животните. Часовникът на тялото фино настройва вътрешната ни физиология – отключва метаболизма и повишава телесната температура, когато трябва да бъдем съсредоточени, и я понижава, когато е време за почивка.
Еволюцията е направила така, че да бъдем будни, когато е светло, и да снижим концентрацията си, когато падне мрак. Проблемът обаче се състои в това, че модерният начин на живот разстройва биологичния ни часовник. Изкуствената светлина и обществото, което живее на пълни обороти 24 часа в денонощието, ни карат да будуваме много повече, отколкото е присъщо на биологичния ни часовник. Ала опитвайки се да бъдем нощни птици, застрашаваме собственото си здраве. Наскоро учените откриха т. нар. генетичен часовник, който присъства във всяка клетка на тялото ни и влияе върху сърдечния ритъм, дейността на белите дробове, черния дроб и останалите телесни органи.
Ако сънят ви не отговаря на потребностите на тялото, възможно е да се стигне до сериозни последствия за вашето здраве.
Сверете часовника си!
Модерният начин на живот е свързан и с недоспиването, но ако си набавяме необходимото количество сън, не само ще се чувстваме по-добре, но ще бъдем изпълнени с енергия и ще избегнем редица здравословни проблеми в бъдеще. Опитайте тези лесни стъпки:
Първа стъпка: През нощта угасете светлината в помещението, където спите, и спрете компютъра. Светещият монитор на компютъра ви разсънва. Избягвайте да гледа те телевизия поне час и половина преди сън.
Втора стъпка: Спете на тъмно. Според данните от изследването дори и слабата светлина в спалнята (например светлината на будилника) може да наруши химическата структура на мозъка. Ако не може те изцяло да блокирате достъпа на светлина в спалнята, то тогава спете с маска за очи.
Трета стъпка: Закусвайте край прозореца. По този начин ще сигнализирате на тялото си, че денят е започнал. Дневната светлина повдига настроението и затова е важно да синхронизираме вътрешния часовник на тялото с денонощния ритъм.
Четвърта стъпка: Не се излежавайте през почивните дни. Спазвайте един денонощен режим през цялата седмица, за да не се чувствате уморени в понеделник сутрин. Ако имате нужда от допълнителна почивка през уикенда, може да дремнете следобед, но за не повече от 20 минути.
Пета стъпка: Избягвайте стимулантите. Кофеинът, алкохолът и снаксовете могат да объркат естествения ритъм на тялото, защото стимулират по изкуствен начин мозъка. Опитайте да пиете само по една чаша вино и избягвайте да консумирате в следобедните часове напитки, съдържащи кофеин, каквито са чаят и кафето.
Биологичния часовник е важен за здравето!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!