-
Тъй като грипа и ходещата пневмония са респираторни заболявания, има някои прилики в техните симптоми и причини
- Накратко: какви са симптомите на грипа?
- Какво е ходещата пневмония?
- Възможни усложнения на ходещата пневмония
- Какво е обикновена настинка?
- Има ли разлика между обикновена настинка и грип?
- Какво е ходеща пневмония?
- Ходеща пневмония срещу настинка: ключови разлики
- Ходеща пневмония срещу грип: ключови разлики
- Идентифициране на ходещата пневмония: признаци, за които трябва да следите
- Кога да потърсите медицинска помощ
- Диагностика и лечение на ходеща пневмония
- Опции за лечение
- Предотвратяване на ходещата пневмония
- Кой е изложен на риск от ходеща пневмония?
- Заразна ли е пневмонията?
- Заключение
Тъй като грипа и ходещата пневмония са респираторни заболявания, има някои прилики в техните симптоми и причини
Въпреки това, ходещата пневмония и грипа са изключително различни заболявания, които имат различен ефект върху човешкото тяло. Основната разлика между тях е, че грипа в повечето случай се причинява от вирусна инфекция, докато ходещата пневмония по същество е бактериална инфекция.
Накратко: какви са симптомите на грипа?
Грипа, или обикновената настинка, както в повечето случаи се нарича, засяга по-голямата част от населението поне веднъж годишно. Това е вирусна инфекция, която атакува горните дихателни пътища. Разнообразие от различни вируси могат да причинят състоянието, но обикновено то отшумява за няколко седмици. Симптомите включват хрема, кихане, кашляне, главоболие, запушване на носа и треска. Тежестта на симптомите може да е различна.
Има общо чувство на летаргия в тялото и могат да се появят мускулни болки. Секрецията от носа ще стане по-гъста и ще промени цвета си, като ще е жълта или зелена с напредването на заболяването. Възможните вторични инфекции могат да включват отключване на астматичен пристъп, остър синузит, възпаление на средното ухо или ушна инфекция и стрептокок в гърлото.
Силно заразната природа на грипа
Причината за името на обикновената настинка е, че няколко милиарда души страдат от болестта всяка година. Или иначе казано – обичайно може да се случи на всеки да се зарази с това заболяване. Различни грипни вируси са причината повечето деца да пропускат училище. Прехвърля се и върху родителите и ги държи далеч от местоработата им. Разпространява се много бързо, тъй като е силно заразна. Човек може да хване обикновена настинка, ако просто е близо до друг човек, който киха или кашля, или ако се ръкува с някой, който е заразен. Можете дори да се заразите, като докоснете дръжка на врата или играчка, която е заразена от някой, който има грип.
Това е силно заразно заболяване и симптомите обикновено се наблюдават няколко дни след излагането. Няма установено лекарство за обикновена настинка. Домашните средства, които изглеждат ефективни при справяне с болестта, включват почивка, пиене на много течности, гаргара със солена вода и използване на сиропи за кашлица и лечебни бонбони за успокояване на гърлото. В зависимост от тежестта боледуването от грип може да отнеме между два до четиринадесет дни, и да премине.
Как да се защитите от грип
Основната защита е да се ваксинирате срещу сезонен грип, което ще засили имунната система на тялото. Това ще помогне на организма да се бори срещу грипните вируси, които обикновено витаят наоколо през предстоящия сезон.
Трябва също така да бъдете проактивни за избягване на близък контакт с хора, които имат грип. Поддържайте физическа дистанция от тях, когато е възможно, и ако вие сте този, който е болен, стойте далеч от училище или работа, за да избегнете разпространението на микробите. Мийте често ръцете с топла вода и сапун. Покривайте устата и носа си с кърпичка за еднократна употреба, когато кашляте или кихате и се уверете, че изхвърляте кърпичките по стерилен начин.
Какво е ходещата пневмония?
Пневмонията е възпаление на белите дробове, което може да бъде бактериално, вирусно или гъбично по природа. Може да засегне единия или двата бели дроба. Инфекцията кара алвеолите, въздушните торбички в белите дробове, да се напълнят с гной или течност. Ходещата пневмония се отнася до вида пневмония, причинена от бактериална инфекция, която уврежда лигавицата на дихателната система, включително гърлото, белите дробове и дихателната тръба. Причинява се от бактерията Mycoplasma pneumoniae.
Симптомите на ходещата пневмония включват възпалено гърло, чувство на умора, главоболие, треска и бавно влошаваща се кашлица. Някои може да проявят хрипове или повръщане. Един от трима души, които развият това заболяване, всъщност ще види как то ескалира до пълна пневмония. Може да продължи от една до четири седмици. Ако симптомите не се влошат, пациентът може никога да не потърси медицинска помощ и симптомите ще се излекуват сами след месец.
Възможни усложнения на ходещата пневмония
Ходещата пневмония е по-лека версия на пневмония, при която симптомите не са толкова разрушителни за пациента. Ако обаче не се лекува, една трета от пациентите са изложени на риск от развитие на сериозна пневмония. Други усложнения могат да включват енцефалит или подуване на мозъка, хемолитична анемия, водеща до намаляване на червените кръвни клетки в тялото, бъбречна дисфункция, водеща до проблеми с бъбреците, и кожни заболявания, проявяващи се като обриви.
Какво е обикновена настинка?
Обикновената настинка, подобно на грипа, е вирусна инфекция на горните дихателни пътища, засягаща предимно носа и гърлото. Обикновено е безвредна, макар и неудобна инфекция. Над 200 различни вируса могат да я причинят, като риновирусите са най-честите виновници.
Повечето хора се възстановяват от обикновена настинка в рамките на седмица или десет дни. Или както повечето лични лекари казват: седмица с лекарства и още една седмица без лекарства.
Симптомите се развиват постепенно и могат да включват:
- Хрема или запушен нос;
- Възпалено гърло;
- Кашлица;
- Кихане;
- Леко главоболие;
- Лека умора.
Докато грипа и настинките могат да ви накарат да се чувствате не особено добре, те обикновено не водят до сериозни здравословни проблеми.
Има ли разлика между обикновена настинка и грип?
Често срещано, повечето хора обявяват, че се леко настинали или имат обикновена настинка, когато всъщност боледуват от грип. Сериозните епидемии от грип направиха така, че двете понятия да се обединят. И не на последно място – днес рядко може да се случи някой да настине, или да се преохлади, откъдето идва и името – настинка. Човек може да настине в планината, ако е неподходящо облечен, или ако живее в града, но битовите условия са лоши – няма отопление.
Грипът атакува дихателната система – носа, гърлото и белите дробове. За разлика от обикновената настинка, симптомите на грипа се появяват внезапно и могат да бъдат тежки.
Симптомите на грипа често включват:
- Висока температура (38°C или по-висока);
- Мускулни болки и болки в ставите;
- Втрисане и изпотяване;
- Главоболие;
- Суха, упорита кашлица;
- Умора и слабост;
- Назална конгестия;
- Възпалено гърло.
Грипът може да доведе до сериозни усложнения като пневмония, особено при малки деца, по-възрастни хора и хора с хронични заболявания.
Какво е ходеща пневмония?
Ходещата пневмония, медицински наричана атипична пневмония, е по-лека форма на пневмония. За разлика от типичната пневмония, която може да бъде тежка и внезапна, ходещата пневмония се развива постепенно и е достатъчно фина, за да можете да продължите ежедневните си дейности, без да осъзнавате, че сте болни.
Честите симптоми на ходеща пневмония включват:
- Упорита, суха кашлица;
- Лека температура (под 38°C);
- Недостиг на въздух;
- Болка в гърдите при дълбоко дишане;
- Лека умора;
- Възпалено гърло;
- Главоболие.
Тези симптоми могат да продължат със седмици и могат да бъдат сбъркани с продължителна настинка или грип.
Ходеща пневмония срещу настинка: ключови разлики
Разграничаването между ходещата пневмония и грипа може да бъде предизвикателство поради припокриващи се симптоми. Някои разлики обаче могат да ви помогнат да ги различите.
Начало и продължителност
Грип: Симптомите се появяват постепенно и обикновено отзвучават в рамките на 7-10 дни.
Ходеща пневмония: Симптомите се развиват бавно и могат да продължат седмици или дори месеци без подходящо лечение.
Характеристики на кашлицата
Настинка и грип: кашлицата обикновено е лека и може да отделя слуз.
Ходеща пневмония: Кашлицата е упорита, често суха и може да се влоши през нощта.
Температура
Грип: Рядко при възрастни; ако е налице, това обикновено е субфебрилна температура.
Ходеща пневмония: Може да причини лека треска, която да е продължителна.
Умора
Грип: Лека умора, която се подобрява с почивка.
Ходеща пневмония: По-изразена умора, която не се подобрява дори при почивка.
Болка в гърдите
Настинка: Нечести.
Ходеща пневмония: Възможен дискомфорт или болка в гърдите при дълбоко дишане.
Ходеща пневмония срещу грип: ключови разлики
Грипът споделя повече симптоми с ходещата пневмония, отколкото обикновената настинка, но все пак има забележителни разлики.
Начало на симптомите
Грип: Симптомите се появяват внезапно, често в рамките на няколко часа.
Ходеща пневмония: Симптомите се развиват постепенно в продължение на няколко дни или седмици.
Температура
Грип: Често се среща висока температура, понякога надвишаваща 38°C.
Ходеща пневмония: Температурата, ако е налице, обикновено е лека.
Болки в тялото и умора
Грип: Типични са силни мускулни болки и силна умора.
Ходеща пневмония: Леки болки и постепенно начало на умора.
Кашлица
Грип: Суха кашлица, която може да бъде тежка.
Ходеща пневмония: Упорита, суха кашлица, която може да се влоши с времето.
Стомашно-чревни симптоми
Грип: Може да включва гадене, повръщане и диария, особено при деца.
Ходеща пневмония: Стомашно-чревните симптоми са редки.
Идентифициране на ходещата пневмония: признаци, за които трябва да следите
Разпознаването на ходеща пневмония включва обръщане на внимание на симптомите, които продължават или се влошават с течение на времето.
Упорита суха кашлица: Кашлица, която продължава повече от седмица без подобрение.
Дискомфорт в гърдите: Болка или стягане при дълбоко дишане или кашляне.
Недостиг на въздух: Затруднено дишане по време на нормални дейности.
Продължителна умора: необичайна умора, която не се подобрява с почивка.
Лека температура: Ниска степен на треска, която е продължителна.
Ако забележите тези симптоми, особено ако не се подобрят или се влошат, важно е да се консултирате със здравен специалист.
Кога да потърсите медицинска помощ
Ранната диагностика и лечение могат да предотвратят усложненията.
Трябва да потърсите лекарска помощ, ако:
- Вашите симптоми продължават след 7-10 дни.
- Изпитвате затруднено дишане или болка в гърдите.
- Имате постоянна висока температура.
- Вашите симптоми се влошават, вместо да се подобряват.
- Чувствате се необичайно слаби или уморени.
Диагностика и лечение на ходеща пневмония
Медицинска оценка
- Лекарят обикновено ще направи следното:
- Ще прегледа медицинската ви история: Обсъждат се симптомите и продължителността.
- Извършва физически преглед: Слуша белите дробове за необичайни звуци.
- Назначава диагностични тестове:
Рентгенова снимка на гръдния кош: За откриване на възпаление или инфекция в белите дробове. - Кръвни тестове: за идентифициране на наличието на инфекция.
- Култура на храчки: Ако произвеждате слуз, за да определи причинителя.
Опции за лечение
Антибиотици: Тъй като ходещата пневмония често е бактериална, антибиотиците от групата на макролидите са ефективни.
Облекчаване на симптомите: Средства за намаляване на температурата: парацетамол или ибупрофен.
Подтискане на кашлицата: За облекчаване на кашлицата се изписват сиропи, според вида ѝ.
Почивка и хидратация: От съществено значение за възстановяване.
Последващи грижи: За да се гарантира, че инфекцията е изчистена болният трябва да си осигури дълга и комфортна почивка.
Предотвратяване на ходещата пневмония
Въпреки че не винаги е възможно да се предотвратят респираторни инфекции, някои мерки могат да намалят риска.
Практикувайте добра хигиена: Мийте ръцете си редовно: Използвайте сапун и топла вода за поне 20 секунди.
Избягвайте да докосвате лицето си: особено очите, носа и устата.
Покрийте кашлицата и кихането: Използвайте кърпичка или лакътя си, за да предотвратите разпространението на микроби.
Дезинфекцирайте повърхностите: Редовно почиствайте често докосвани предмети.
Укрепете имунната система. Приемът на подходящи хранителни добавки ще помоигне за това.
Балансирана диета: богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и постни протеини.
Редовни упражнения: Поне 150 минути умерена активност на седмица.
Адекватен сън: Стремете се към 7–9 часа на нощ.
Управление на стреса: Техники като медитация или йога.
Ваксинации: Грипна ваксина: Намалява риска от свързана с грип пневмония.
Пневмококова ваксина: Препоръчва се за по-възрастни хора и хора с определени здравословни проблеми.
Кой е изложен на риск от ходеща пневмония?
Много по-вероятно е да се диагностицира ходеща пневмония при някой, който няма добра белодробна функция, или който е имунокомпрометиран от друго здравословно състояние.
Следните фактори могат да увеличат риска от пневмония:
- Възраст (деца под 5 години и възрастни над 65 години);
- Астма;
- Бронхиектазии;
- Церебрална парализа;
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ);
- Кистозна фиброза;
- Намалена мозъчна функция в резултат на нараняване или заболяване;
- Диабет;
- Сърдечно заболяване;
- Чернодробна цироза;
- Скорошна респираторна инфекция, включително грип, настинка или ларингит;
- Скорошна травма или операция;
- Пушене;
- Проблеми с преглъщането (често причинени от друго състояние, като инсулт);
- Отслабена имунна система.
Заразна ли е пневмонията?
Грипът е много по-заразен от пневмонията, особено ако иначе сте здрави.
Кога да посетите лекар при пневмония или грип
Както грипът, така и пневмонията могат да имат усложнения, ако не получите подходящо лечение.
Усложненията са значителни за възрастните хора, децата, бременните жени и хората със сериозни и хронични здравословни проблеми.
Обикновено здравните специалисти могат да лекуват грипа с антивирусно предписание, ако посетите личния лекар в рамките на първите един-два дни от началото на симптомите.
Ако имате симптоми на пневмония, незабавно посетете вашия лекар. Ако имате бактериална пневмония, може да се нуждаете от рентгенова снимка за точна диагноза и антибиотици.
Ако приемате лекарства без рецепта в продължение на няколко дни и не се подобрявате, препоръчително е да посетите личния лекар. Простудата или грипът обикновено се подобряват след няколко дни. Ако имате висока температура, не задържате храна, имате проблеми с дишането или ви е трудно да функционирате, трябва обезателно да бъдете прегледани и да ви се назначат изследвания. В този момент вие сте изложени на висок риск от усложнения.
Заключение
В повечето случаи ходещата пневмония не се развива в нещо по-сериозно. Често пациентът се възстановява, без дори да му бъде поставена диагноза или да му бъдат дадени лекарства. Въпреки това, ако симптомите на треска, настинка и кашлица продължават повече от седмица, се препоръчва да се предприемат диагностични изследвания, за да се избегнат усложнения на по-късна дата. Веднъж щом бъде поставена диагноза, лечението ще осигури по-бързо и безпроблемно възстановяване на пациента, което е за предпочитане от ненужното страдание, което иначе би изпитал.
Източници: www.news-medical.net, my.clevelandclinic.org, piedmont.org
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!