Защо се налага лечение на тремор на ръцете? Заради Паркинсон, рак на мозъка или стрес?
Има много и различни причини, заради които може да потърсите информация за лечение на тремор на ръцете
Лечение на тремор на ръцете е възможно да започне едва тогава, когато се открие причината и е поставена диагноза.
Много е важно човек да разграничи от какво и защо причинява тремор на ръцете. В някои случаи треперенето на ръцете е нормално, в други може да означава развитие на някакво заболяване. Ако забележите, че ръцете ви треперят, трябва да наблюдавате симптомите и да се консултирате с лекар.
И така, младеж предлага брак на избраницата си и се опитва да извади от джоба кутийката с годежния пръстен… Ръцете му треперят толкова много, че не могат да влязат в джобовете, пръстите му не се подчиняват и ценната кутийка полита стремглаво към пода. Тази реакция е доста често срещана в ситуации на изключително безпокойство, умора или страх и се нарича „тремор на ръцете“. Често се появяват неконтролирани мускулни контракции на крайниците без видима причина, което сигнализира за развитието на сериозен патологичен процес.
Тремор на ръцете: защо се появява?
В клиничната практика е обичайно да се разграничават около 20 вида тремор, но всички те могат да бъдат разделени като:
Тремор в покой
Симптомите се появяват, когато мускулите са отпуснати, например, когато ръцете се поставят на коленете или на масата.
Тремор в движение
По време на действие се появява треперене на ръцете. Това се случва, когато мускулите се свиват поради съществуващо движение.
Причините за тремор на ръцете се разделят на 2 групи: физиологични и патологични.
Физиологичен тремор
Неволните нервни тремори са реакция на нервната система към външни фактори: хипотермия, силен емоционален стрес, предозиране с кофеин, алкохолна интоксикация, прием на лекарства и други дразнители от трети страни. В този случай лечението не е насочено към премахване на треперенето, а към елиминация на основната причина. Така треперенето ще изчезне от само себе си след известно време.
Патологичен тремор
Това състояние може да бъде причинено от широк спектър от вътрешни заболявания.
⭕Неизправности на ендокринната система
Повишеният синтез на тиреоидни хормони на щитовидната жлеза, дисфункцията на надбъбречните жлези и намаляване нивата на кръвната захар причиняват повишаване на телесната температура, учестено дишане и пулс на пациента, което провокира треперене.
⭕Неврологични аномалии
Контракциите на мускулите на ръката са една от основните (и първите) прояви на болестта на Паркинсон. В допълнение, пациентите имат треперене на главата, дисбаланс и прогресивно намаляване на паметта и умствените способности. Пренапрежението, стресовите ситуации и безпокойството засилват проявата на тремор.
Това заболяване често се бърка с есенциален тремор, патология на нервната система, която се предава по наследство. По време на изпълнение на действието се появява треперене, което в самото начало се характеризира със средна интензивност, но непрекъснато се увеличава. За първи път се появява в средна възраст, патологията се засилва с течение на времето и започва значително да влияе върху качеството на живот, но пациентът обикновено не става инвалид (за разлика от болестта на Паркинсон).
Тремор на ръцете: всичко е генетика
Както стана ясно, треперенето съпътства много заболявания – болест на Паркинсон, множествена склероза, алкохолизъм, неврози, много дегенеративни и наследствени заболявания на нервната система. Сред последните есенциалният тремор (синоними: наследствен тремор, болест на Минор) заема специално място.
Есенциалният тремор е най-често срещаното наследствено заболяване на нервната система
Разпространението му варира от 0,3 до 6,7% сред хората под 40-годишна възраст и достига 8-17% през осмото и деветото десетилетие от живота. Заболяването е сравнително доброкачествено и се характеризира с бавно прогресиращ тремор на ръцете с честота 6-12 Hz, по-рядко – треперене на главата, устните, гласа, торса и краката. Въпреки че е по-често срещан от болестта на Паркинсон, есенциалният тремор е по-малко известен в общата медицинска практика и често се „бърка“ с болестта на Паркинсон. Но да можете да разграничите тези две заболявания е изключително важно, тъй като лечението и прогнозата при тях са коренно различни.
Болестта на Паркинсон се характеризира с треперене в покой, както и с повишен мускулен тонус (ригидност), „замръзнала“ поза (акинезия) и други симптоми. Есенциалният тремор често се характеризира само с един симптом – треперене. Той се различава от тремора в покой при болестта на Паркинсон по това, че се проявява с мускулно напрежение и движение на крайниците, най-често ръцете. В една четвърт от случаите треперенето може да бъде придружено от смущения в писането (крамп на писателя), лека степен на тортиколис, леко повишаване на мускулния тонус на ръцете, което никога не се засилва до стадия на ригидност, характерен за болестта на Паркинсон. Ако болестта на Паркинсон бързо прогресира и с течение на времето рязко инвалидизира пациентите, тогава пациентите с есенциален тремор се отличават с дълголетие. Те живеят понякога до 90 години или повече и имат сравнително добро качество на живот (добро ниво на интелигентност, памет и способност за самообслужване).
Есенциалният тремор е наследствено заболяване, предавано „вертикално“
Това ще рече, че се предава от родител на син или дъщеря (автозомно-доминантен тип наследяване). В тази връзка всички потомци на пациенти с есенциален тремор трябва да бъдат прегледани от неврогенетик, дори ако самите те не се оплакват от „очевидни“ тремори.
Фокалната патология на централната нервна система също може да бъде фактор, провокиращ развитието на тремор. Например, ако поради прогресирането на онкология или в резултат на енцефалит, инсулт или нараняване, малкият мозък, който контролира мускулния тонус, координацията на движенията и позицията на тялото в пространството, е увреден. Тогава това може да причини мащабен тремор. Появява се по време на извършване на всякакви движения и провокира нарушение на яснотата на речта, точността на действията, баланса и позицията на тялото. Подобни големи конвулсии (тремор на Холмс) могат да бъдат резултат от увреждане на средния мозък като едно от усложненията на инсулт.
⭕Метаболитни промени
Патологиите на мозъка, причинени от метаболитни неуспехи, понякога се проявяват под формата на треперене (астериксис). Причинява се от рязко краткотрайно намаляване на мускулния тонус. Болестта на Уилсън-Коновалов се развива поради факта, че медта в тялото не намира изход и постепенно се натрупва, причинявайки неизправности в различни органи.
⭕Автоимунни заболявания
Една от най-честите прояви на множествената склероза е именно честото треперене на произволни части от тялото, не само на ръцете. Появата на симптомите може да се обясни с увреждане на области на нервната система. Следователно, импулсите не могат да преминат напълно и се появяват неприятни симптоми.
⭕Мускулно-скелетни проблеми
Напредналите стадии на цервикална остеохондроза са напълно способни да причинят неволни спазми на горните крайници или изтръпване.
Двигателни нарушения
Нарушенията на движението също могат да причинят треперене на ръцете:
⭕Идиопатичен тремор
Най-често срещаното двигателно разстройство, за което причината е неизвестна. Симптомите обикновено се появяват и от двете страни, но от доминиращата са по-изразени. Треперенето на ръцете се засилва, когато човек се движи, както и в покой.
⭕Дистоничен тремор
Мозъкът изпраща неправилни импулси, което води до мускулна хиперактивност и постоянни неконтролирани движения. Такива симптоми най-често се развиват при пациенти на средна и млада възраст.
Възможните причини за тези симптоми включват:
• психични разстройства;
• наследствени дегенеративни заболявания;
• синдром на отнемане (при алкохолизъм и други зависимости);
• отравяне с тежки метали;
• някои ендокринни заболявания, като хипертиреоидизъм;
• безпокойство или паника.
Дългосрочната употреба на определени лекарства също може да причини треперене на ръцете:
• лекарства, предписани за лечение на астма;
• амфетамини;
• злоупотреба с кофеин;
• кортикостероиди;
• лекарства, предписани за лечение на психични разстройства.
Видове тремор
Треперене или мускулни спазми на ръцете се появяват както в състояние на относителна почивка, така и в процеса на извършване на каквото и да е действие. Някои видове тремор са наследствени (например есенциални), други са придобити. Треморът може да е изолиран или да се появи в комбинация с други неврологични аномалии (комбиниран).
Има 4 степени на тежест: лека, умерена, значителна и тежка.
Има също 4 вида треперене на ръцете в зависимост от засегнатата област:
• фокалното треперене се проявява строго в горните крайници;
• сегментния тремор също засяга съседни области на тялото, например главата;
• генерализираното треперене се разпространява навсякъде: до всички крайници, врата, езика и други части на тялото;
• хемитреморът се характеризира с едностранно проявление в няколко области наведнъж, например дясната ръка, крак, буза.
Как да се отървете от тремор на ръцете?
Както бе споменато по-горе, физиологичният тремор ще изчезне сам, веднага щом външният стимул бъде елиминиран. В ситуации на повишено нервно напрежение са ефективни леки успокоителни, нормализиране на диетата и контрастни душове.
Когато става въпрос за комплексна терапия при лечение на тремор на ръцете, най-често се има предвид лечението на патологичния тремор на ръцете, което се състои в премахване на първоначалната причина за заболяването.
Вижте и това: Жаждата за сладко води до депресия и инсулт. Какви заболявания възникват, диагностика и методи на лечение
При ендокринни заболявания лечението е насочено към нормализиране съдържанието на хормони на щитовидната жлеза на щитовидното насекомо или нивото на глюкозата в кръвта. При неврологични патологии лекарят обикновено предписва на пациента лекарства, които облекчават гърчове и епи-активност, както и бета-блокери. Физиотерапия и специалният масаж, които нормализират кръвообращението, помагат на пациента да се отърве от цервикалната остеохондроза, а сорбентите перфектно почистват тялото по време на интоксикация.
ВАЖНО! Треперенето на ръцете може да бъде симптом на спешни състояния като травматично мозъчно нараняване, внезапно понижаване на кръвната захар, инсулт или скок на кръвното налягане. В тези ситуации е необходимо спешно да се обадите на Бърза помощ. В други случаи трябва да се консултирате с невролог.
Медикаменти за лечение на тремор на ръцете
Представяме няколко варианта за лекарства без рецепта, използвани при лечение на тремор на ръцете от различен произход.
Транквиланти
Сънотоп – за успокоение, дълбок и продължителен сън. Билкова хранителна добавка, която успокоява тялото и ума и спира честите събуждания през нощта.
Тинктурата от глог се използва при лечението на неврастения и сърдечни патологии като ефективен седатив.
Екстракт от валериана – използва се при спастични състояния, повишена нервност и тревожност, чести истерии за облекчаване на симптомите.
Дормиплант е отлично успокоително средство, което премахва повишената възбудимост и нормализира съня.
Антиконвулсивно действие
Магне B6 – възстановява нервната система, елиминира прекомерната раздразнителност и безсъние, подобрява обмяната на веществата, облекчава спазми и тремор на ръцете и други части на тялото, причинени от липсата на витамин B6 и магнезий.
Панангин – облекчава мускулни крампи и спазми, свързани с дефицит на калий и магнезий, които са част от лекарството и са необходими на тялото за нормалното функциониране на сърдечно-съдовата и нервната системи.
Адсорбиращи лекарства
Полисорб е лекарство, базирано на колоиден силициев диоксид, което ефективно почиства тялото от токсини и премахва повечето симптоми на отравяне с различен произход.
Как се контролира треперенето на ръцете при възрастни?
Треморите могат да бъдат контролирани и елиминирани чрез лечение на основната причина. Например, ако треперенето на ръцете е причинено от хипертиреоидизъм или други заболявания на ендокринната система, тогава премахването на основната причина подобрява благосъстоянието и състоянието на пациента. Ако треперенето на ръцете е страничен ефект от употребата на лекарства, тогава се препоръчва да спрете приема им или да ги замените с други.
Освен това можете да предприемете редица действия, за да подобрите състоянието си като:
◉ Корекция на начина на живот
След прегледа лекарите съветват да избягвате вещества, които могат да предизвикат треперене, като кофеин, амфетамини и др.
◉ Спорт и физическа терапия
Редовните упражнения ще подобрят мускулния тонус и ще контролират по-добре състоянието ви. Основното нещо е систематичността, както и помощта на професионалист.
Контрол на емоционалното състояние
Техниките за релаксация и медитация ще помогнат да се контролира емоционалното състояние и съответно треперенето на ръцете.
◉ Медикаментозно лечение
Медикаментозно лечение на основното заболяване – мерки за подпомагане на овладяването на тремора. При тежки тремори лекарят може да предпише бета-блокери, антиконвулсанти и др. В някои случаи лекарите могат да предпишат инжекции с ботокс.
◉ Друго лечение на тремор на ръцете
Ако няма отговор на лечението, в някои случаи се препоръчва дълбока мозъчна стимулация. Това е хирургическа процедура за вмъкване на устройство, което изпраща импулси към таламуса и ви позволява да контролирате неволните движения. Такива операции могат да се извършват при пациенти с болест на Паркинсон, идиопатичен тремор и редица други сериозни заболявания.
Изводи
Рискът от треперене нараства с възрастта, а приемът на някои лекарства, както и вещества като кофеин, наливат масло в огъня. Треморът, чийто външен вид не може да бъде обяснен и свързан с характеристиките на начина на живот, е причина да се консултирате с лекар, за да започнете навреме преглед и лечение.
Източник: ayzdorov.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!