Туберкулозата е сериозно и много коварно заболяване. Съществуват две форми – кожна и системна, която засяга не само кожата, но и белите дробове, бъбреците, сърцето, стомашно- чревния тракт. Освен това предизвиква изменения в кръвта.
Кожната туберкулоза е авто-имунно заболяване. Това означава, че се провокира от алергични прояви, при които организмът изработва антитела към собствените тъкани. Тази специфична особеност може да се предава генетично.
Между другото, кожната туберкулоза избира основно млади жени до 40- годишна възраст. Понякога тласък към нейното развитие може да стане и вирусна инфекция: имунната система започва да изработва антигени към вируса, а когато той вече е победен, започва да атакува собственото тяло.
БОЛЕСТТА ОБИКНОВЕНО ЗАПОЧВА С ОБРИВИ
Той се появява не само по лицето, но и по тялото, както и в областта на ставите. При системната кожна туберкулоза се появяват и сърдечно-белодробни нарушения – задух, плеврит, тахикардия и т.н. Затова е нужно непременно да се преглеждате при ревматолог.
При подозрение за системна кожна туберкулоза, лекарят назначава изследване: общ и биохимичен анализ на кръвта, както и специален анализ на урината, ЕКГ, рентген на ставите и гръдния кош, r както и ултразвуково изследване на органите от коремната кухина.
Ето какво съветват специалистите:
- при леки форми на заболяването често можете да се разминете с мехлеми за местно използване. Понякога се назначават и нестероидни противовъзпалителни препарати и витамини; в по-сложни ситуации лечебната схема е индивидуална. Основен принцип на това лечение е комплексна противовъзпалителна и имуносупресивна терапия. За повишаване ефективността от препаратите може да се приложи и плазмафереза.
Накрая: съществуват три правила, които могат да подобрят състоянието при системна кожна туберкулоза:
- Първото – .диета: нужна е храна, богата на протеини, витамини и желязо. Това помага да се предотврати развитието на анемия. Обаче тези, които имат проблеми с бъбреците, следва да намалят количеството протеини, както и солта. А който е с по: високо тегло, трябва да намали калоричността до 1400 кило калории на ден.
- Второто – не използвайте флуоресцентни лампи: такова осветление влияе на светлочувствителността на кожата.
- Третото – внимателно избирайте сапуна, геловете, шампоана – така няма да провокирате алергични реакции.
МЕЖДУ ДРУГОТО:
За разлика от кожната системната кожна туберкулоза е все още нелечимо заболяване. Но е възможно ситуацията да се промени кардинално още в близките години.
Американски и европейски учени са провели независими изследвания, в които са взели участие около десет хиляди човека: сред тях е имало не само болни, но и здрави техни роднини. Чрез проведен анализ на ДНК, учените успели да идентифицират 13 гена, повишаващи риска от системна кожна туберкулоза. Оказало се, че сред тях има шест, които не са описвани по-рано. Един от тези гени е свързан е кръвната плазма и участва в развитието на имунната реакция. Друг влияе на работата На лимфоцитите, участващи в образуването на антителата. Ролята на останалите четири гена се изяснява.
И въпреки това, специалистите смятат това откритие за истински пробив в опознаването на природата на това рядко, но тежко заболяване. На основата на получените данни могат да бъдат разработени нови лечебни методи, целта на които е да се блокират „лошите“ гени с помощта на лекарства.
А следващата крачка, смятат учените, ще бъдат изследвания на екологичните фактори: ще се изучава ролята на вирусите и замърсената околна среда – и те влияят върху развитието на системната кожна туберкулоза.
За Lekuva.net – вестник „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: СЗО бие тревога! Европа е в опасност, туберколозата настъпва! | Лекува нет