Какви са причините за възникване на фотоконтактен дерматит? Това алергично заболяване ли е и как трябва да се лекува?
Веселина Христозова – Добрич
Попадането на определени вещества върху кожата и последващото й излизане на слънце може да причини токсична или алергична реакция, известна като фотоконтактен дерматит. Доказано е, че фототоксичната съставка, която най-често е причинявала пигментация, е компонент на маслото от бергамот. Откакто в парфюмерийната индустрия се намали използването ма естествени съставки, случаите с фотоконтактен дерматит стават по-редки. Заболяването може да се причини от взаимодействието на УВ лъчите и фоточувствителните съставки на някои растения – целина, смокиня, магданоз, пащърнак, бергамот и др. Заболяването обикновено се наблюдава при жени, които използват съдържащи масло от бергамот парфюми, както и при мъже, които използват ароматизирани козметични продукти. В клиничната изява на заболяването се открояват две фази: първоначалната фаза на острото възпаление се състои в оток, болка, сърбеж и повишение на кожна: та температура в зоната, която е в близост до фототоксичния агент. Втората фаза е хиперпигментация на лезията.
ВНИМАНИЕ!
При пациентите в началото се откриват малки зони на зачервяване или пигментация на кожата, най-вече в често изложените на слънце области, например шията. Ако не се лекуват, възпалителните изменения отзвучават в рамките на дни до седмици, но пигментациите могат да се задържат месеци, дори години. При прегледа се откриват пигментирани участъци от двете страни на шията при възрастните жени. По-рядко този дерматит може да се наблюдава при мъже, които използват афтършейв, съдържащ фототоксичен агент.
Терапията започва с изключване на всички съставки, които съдържат доказания фототоксичен агент. Предписват се обезболяващи и мокри компреси в острата фаза. Ограничава се до минимум излагането на слънчева светлина, използват се слънцезащитни лосиони с висок фактор.
Хиперпигментациите се повлияват с хидрохинон.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Защо се получават старческите петна? | Лекува нет