Затлъстяването е един от основните рискови фактори за развитие на диабет втори тип. А самата захарна болест предизвиква съдови изменения, които водят до нарушения в мозъчното кръвообращение. И като следствие – до проблеми с паметта, вниманието и запомнянето на информацията.
Д-р Антонио Конвит от Медицинската школа на университета в Ню Йорк решил да „погледне“ и разбере дали затлъстяването влияе непосредствено върху мозъчните структури.
44 доброволци на средна възраст с наднормено, тегло и 19 стройни хора на същата възраст се подложили на магнитно-резонансна томография – изследване на главния мозък. При пълните хора се установила повече вода в бадемовидната жлеза. Това е тази част от мозъка, която отговаря за хранителното поведение на човека.
А в същото време обиколно фронталната кора, която контролира нервните сигнали за засищане, се оказала значимо по-малка при дебелите в сравнение със стройните.
Според д-р Конвит това може да говори само едно: че в дълбинните мозъчни структури на дебелите хора има по-малко неврони, или са „изсъхнали“.
ВНИМАНИЕ!
Експертът Ерик Стайс от Орегонския изследователски институт смята, че това откритие подкрепя теорията за развитие на усложнения от затлъстяването. Ако човек редовно преяжда, настъпват негативни промени в различни системи на организма, вкл. и в централната нервна система, А нарушените центрове за контрол на апетита засилват страстта към преяждане. Получава се затворен кръг. Колкото по-дебел е човекът, толкова по-трудно се ограничава в яденето, предупреждават специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!