Внимание! Топлинен удар! Какво да правим?
При продължителен престой под парещото лятно слънце тялото прегрява, температурата му се повишава, лицето почервенява. Появяват се главоболие, силна жажда, повръщане и дори загуба на съзнание. Това е топлинният удар. Той застрашава главно децата, които са по-неустойчиви към горещината, но може да се случи и на възрастни хора.
Топлинният удар е спешен проблем. Все още 10% от случаите завършват със смърт, независимо от непрестанното разясняване на симптомите и мерките, които трябва да бъдат взети. Понякога остават последици като мускулни спазми и неврологични смущения.
Класическият топлинен удар е свързан с горещината (слънчасване) или пребиваването в топло затворено помещение (например автомобил).
Ако времето е горещо, използвайте вентилатори и климатични инсталации. Пийте непрекъснато по малко вода.
На слънце носете предпазна шапка с периферия, ползвайте плажен чадър.
При проблем викайте бърза помощ.
Бебетата са особено чувствителни!
При горещо време, ако бебето ви плаче, изморено е, има сенки под очите, а устните и езикът му са пресъхнали, топлината му е подействала зле. Налице са всички признаци на топлинния удар. Не чакайте повече, заведете го на сянка, разсъблечете го, облейте го с хладка вода и го накарайте да пие. Необходима му е почивка на прохладно и сенчесто място.
При съмнение за топлинен удар, използвайте лесен тест: щипнете кожата на ръчичката му – ако гънката от ощипването се задържи, това означава, че кожата е загубила еластичността си от прекалено изсушаване.
Източници:Здpaвeн журнaл,Pixabay.com,https://www.papaimama.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!