Тя е роднина на ментата и листата й съвсем приличат на ментовите, но ароматът й е лимонов. Още древните гърци са познавали ценните лечебни свойства на маточината , а през Средновековието тя е една от най-изполваните билки. Какво я прави толкова популярна?
Полифенолите – активни съставки на маточината, я правят много подходяща при спазми в корема, подуване, болезнени черва и синдром на раздразненото черво.
РЕЦЕПТА: залейте 5 грама сухи листа от маточина с 1 литър вряла вода. След 10-15 минути прецедете и пийте 3-4 пъти през деня след хранене.
Регулира нервната система
Ароматното масло от маточина има успокояващо действие и на него се дължи ефектът на билката за балансиране на нервната система, както и за релаксиране на мускулите. Маточината е подходяща при леки смущения на съня, изнервеност, сезонна депресия, топли вълни през менопаузата.
РЕЦЕПТА: Взимайте по 2 капсули от 200 мг екстракт от маточина сутрин и вечер до изчезване на симптомите.
Успокоява кожата
Съдържащите се в маточината фенолни киселини обясняват нейното противовирусно и противогъбично действие. Билката е ефикасна при генитален херпес, херпес на устата и паразитни гъбички, които предизвикват микоза.
РЕЦЕПТА: Сложете да кипне 1 л вода и сложете 1 супена лъжица суха маточина. Варете на слаб огън билката в продължение на 20 минути или докато остане 200 мл течност, оставете я да кисне още 25 минути и след това напоете компреси с тази концентрирана отвара. Наложете компресите по засегнатите места на кожата.
Съвети за предпазване
- Не се препоръчва при заболявания на щитовидната жлеза.
- Може да подсили действието на приспивателни, антидепресанти и обезболяващи лекарства.
- Не бива да се приема в комбинация с хранителни добавки, съдържащи желязо.
- При храносмилателни проблеми се взима в продължение на една седмица.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!