ЧЕРЕН ПИПЕР
Народно име: пипер – черен и бял
Произход: Индия, Индонезия, Бразилия и Мала Азия
Черният пипер представлява неузрели зелени плодове, изсушени на слънце. Белият пипер представлява узрели плодове, ферментирали и олющени.
Употреба в кухнята
Черният се употребява за марината, приготвяне на месо, супи и сосове. Той е универсална подправка към всички пикантни ястия. Белият е предпочитан във френската и английската кухня. За да не загуби пиперът своя вкус и аромат, счукваме го в хаванче или го смиламе преди употреба. Използва се като консервиращо средство.
Лечебни свойства
Дори в малки количества, дразни стомаха, но стимулира сърдечната дейност. Има диуретично действие. Препоръчва се при запек, неразположение, повръщане и артрит. Притежава и антибактериален ефект.
Ботаническо име: Petroselinum crispum
Народно име: магданоз
Произход: Средиземноморието
Използват се: прясната сърцевина с листата
Употреба в кухнята
Като подправка се добавя към всички ястия, супи, сметанови и гъбени сосове, плънки, задушени и печени меса, салати, за гарнитура и украса на различни лакомства. Обикновено се използва прясната сърцевина, но тя може да бъде и замразена или изсушена.
Лечебни свойства
Понижава високото кръвно налягане, подобрява кръвообращението и прочиства кръвта. Ускорява храносмилането, помага при газове и има диуретичен ефект. Облекчава болки при менструация. Отварата се използва за компреси при навяхвания, рани и ухапване от насекоми.
СМИНДУХ
Ботаническо име: Trigonella foenum-graecum
Народно име: сминдух, чимен, гръцко сено, тилчец
Произход: Западна Азия и Средиземноморието
Използват се: семена и листа
Употреба в кухнята
Прибавя се към бобови ястия, агнешко, свинско и говеждо месо. Честа съставка е при вегетарианските ястия. Намира приложение в индийската кухня, като част от подпрабните смеси (индийско къри, чубрица) и за ароматизиране на семена. Пресните или сушените листа се прибавят към лучена супа или към ястия с яйца.
Лечебни свойства
Египяните лекували висока температура с накиснати семена от сминдух. Отварата от смелени семена подобрява храносмилането и облекчава кашлицата. Питката от семената и мляко помага при лечението на възпаления, язви и контузии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!