Когато говорим за здравословно хранене, почти винаги задраскваме от списъка с полезни храни кравето масло. От години продуктът се счита за вреден, защото увеличава стойностите на холестерола.
Натуралното масло от краве мляко не е предпочитано от привържениците на здравословното хранене, обобщават от medikforum.ru. Сега обаче специалистите сменят оценките си и признават старите твърдения за несъстоятелни. Защо? С какво всъщност е полезно кравето масло?
- Витамини. Малко краве масло върху филийката на закуска не само укрепва имунитета, но и увеличава червените кръвни телца и намалява риска от злокачествено израждане на клетките. Принос за това имат витамините А и D. Една супена лъжица краве масло съдържа съответно 7 и 2% от дневните дози на витамини А и D. Двата витамина са масленоразтворими и е логично да приемем, че маслото допринася за тяхното усвояване от останалите храни.
- Кости. Благодарение на витамините К и D кравето масло подобрява здравината на костите и мускулите. Витамин К не само стабилизира минералната плътност на костите, но и намалява счупванията на ребра при жените с 30%. За това е необходима всекидневна доза от 110 мг масло.
- Диабет. Натриевият бутират, който се съдържа в маслото и кашкавала, повишава чувствителността към инсулина при пациенти с диабет. Маслото освен това противодейства на запека и намалява риска от рак на дебелото черво.
- Рак. В млечните продукти – какъвто е и кравето масло – има линолова киселина. Тя е способна да редуцира туморите в стомашно-чревния тракт и съдейства при лечението на рак на млечната жлеза. Такова е заключението на учени от Roswell Park Cancer Institute.
- Сърце. Трябва да повярвате, че някои разновидности на маргарина съдържат повече вредни компоненти, отколкото маслото. Става дума за трансмазнините. Трансмазнините от маргарина чувствително повишават смъртността при пациенти със сърдечни заболявания – повече, отколкото това прави маслото.
- Кариес. Мастно разтворимите витамини А, D и К от кравето масло, както и калцият, съдействат за успешното лечение на кариеса. Това твърдят учени от Великобритания в заключение на свои изследвания.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!