Сенната хрема атакува и през есента

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Началото на есента бележи един от трите основни периода, през които зачестяват оплакванията от сенна хрема

сенна хрема Най-разпространената алергична реакция в много случаи засяга цели семейства. Тя се дължи на повишена чувствителност към цветния прашец на треви, плевели и храсти, които през есента имат вторичен цъфтеж. Алергизиращи свойства притежават и някои нецъфтящи растения. Допълнителен неблагоприятен фактор е вятърът. Той увеличава концентрацията на полени във въздуха.

Главните виновници за сенна хрема през есента са плевелите пелин и амброзия. Амброзията е силно алергенна и може да даде кръстосана реакция с пелина. Топлата есен не радва хората с това хронично заболяване, тъй като симптомите стават по-силно изразени, докато при хладен и причинява алергични оплаквания дъждовен сезон те са по-малко и по-слаби.

При вдишване цветният прашец полепва по носната лигавица и предизвиква възпаления в носната кухина. В резултатна това човек започва да диша през уста, а полените преминават в дихателните пътища и белите дробове. Ако въздухът е студен, може да предизвика и простуда. Когато е прашен, дразни гърлото.

Често сенната хрема погрешно се разпознава като симптом на настинка. Верен ориентир е секрецията от носа. Тя е бистра и обилна. Чрез нея организмът се опитва да отстрани цветния прашец от тялото. Ако хремата се засилва особено когато сте навън, най-вероятно става дума за алергичен ринит. Съпътстващи
оплаквания на течащия и запушен нос могат да бъдат сърбеж в очите, ушите, небцето и носа, сълзене от очите, кашлица и умора. Хремата при настинка се предизвиква от бактерии и вируси. Тя не настъпва внезапно, а сигнализира за себе си няколко дни предварително. Секретът от носа обикновено е лигав и мътен.

Най-ефикасната профилактична мярка срещу сенна хрема е да не излизате рано сутрин. Докато пътувате, не отваряйте прозорците на колата. Избягвайте престой на открито. Използвайте слънчеви очила и ги мийте редовно. След като се приберете, вземете душ, за да отмиете полените, които се задържат по кожата и косата. Проветрявайте жилището вечер, след дъжд и при тихо време, а не сутрин, когато концентрацията на полени във въздуха е най-висока. Ако не успеете да се предпазите, посетете вашия лекар, пише вестник „Всичко за семейството“.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *