Ето как можем бързо и лесно да прочистим въздуха и да спрем опасностите от зарази в затворените помещения, които предизвикват толкова много алергии.
Проверете за влага и мухъл и ги отстранете веднага
Инспектирайте всяко кътче на дома, където стените се овлажняват най-бързо – не само банята, пералното помещение или кухнята. Често има влажни петна от конденз под первазите на прозорците, зад водопроводните тръби и радиаторите. Тайното скривалище на мухъла е шкафът под кухненската мивка с тръбите за канала. Там виреят незабелязано опасни причинители на алергии и астма. Плесен се развива върху всяка органична материя (например дървени облицовки и дори домашен прах), която е влажна повече от 72 часа.
Ако откриете потъмняло „мъхесто“ петно или пожълтяло място, веднага запретнете ръкави да го изчистите. Най-лесният начин е да го изтъркате с разтвор от белина и вода в съотношение 1 към 10. Има и специални препарати против влага и мухъл, но те са с доста силни химически съставки, които биха могли да алергизират домашната среда.
Задължително работете с домакински ръкавици, пазете си очите (може да ползвате предпазни очила) и си сложете маска на устата и носа, за да не вдишвате миризмата или праха. Отворете широко прозорците, докато чистите. Непременно открийте причинителя на влагата и се опитайте да го обезвредите. Предлагат се и обезвлажнители за стаи – особено полезни са за новите домове, които се обитават за първа зима.
Грижете се за отоплителната система
Ако домът ви е с климатична инсталация, която ползвате за отопление през зимата и за охлаждане през лятото, въздуховодите и филтрите на устройствата са скрити от погледа ви. Така забравяте, че те имат нужда от редовно почистване. Специалистите препоръчват тръбите за въздуха да се проверяват на 3-5 години. Целта е да се отстраняват праха, полените и други замърсители, натрупали се със струята отвън и проникващи незабелязано в дома ви. Това не е работа, която можете да свършите сами. Повикайте техник от фирма за инсталиране и поддържане на климатични инсталации.
Филтрите трябва да почиствате по-често – поне веднъж на сезон. При повечето модели климатици има инструкции за тази процедура и може да се справите без професионалисти. Ползвайте четка, не само прахосмукачка, избягвайте химически препарати за почистване. Ако сте с централно парно отопление, не забравяйте да бършете праха на радиаторите и щранговете, където също се натрупва мръсотия. Ползвайте овлажнители за въздуха, защо изсушава прекалено. Продават се и такива, които се прикачат към самите радиатори. Имате ли камина – потърсете коминочистач. Добре е да проверява и почиства комина на 3-5 години, а ако цялата къща е с отопление на въглища и дърва, правете го всяка година. Задължително при първото за сезона запалване на камината наблюдавайте огъня и вижте дали коминът дърпа добре и всичко е наред. Важно е и какъв вид материал за горене слагате – някои дърва запушват по-бърз комините.
Постарайте се да намалите алергените в своя дом до минимум
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!