Сифилисът, „болестта на Венера“ е заразно заболяване, което може да порази цялото тяло. Но само всеки трети от нелекуваните сифилитици изживява това, което си нарича „третичен“ сифилис – късната фаза на болестта.
Оплаквания
Първи период: Две до три седмици след заразяването се появява „твърдият шанкър“, безболезнена, ръбеста, кафявочервенаязва по кожата или лигавицата директно на мястото на инфектирането. Това не винаги се забелязва. Оставена без лечение, язвата оздравява за около шест седмици, без да оставя следи. Лимфните възли, разположени в близост до входа на инфекцията, се увеличават след около четири седмици и остават уголемени. Тази фаза на заболяването се съпровожда от общи оплаквания от рода на изтощеност, пронизване в ставите, леко покачване на температурата и леко главоболие.
Втори период: Девет до десет седмици след инфекцията по различни места на тялото се появява типичен светлочервен до кафявочервен петнист обрив по кожата и лигавицата, понякога се образуват и възелчета. Възможно е да настъпи косопад и възпаление на черния дроб. Централната нервна система също може да бъде засегната.
Оставен без лечение, след няколко месеца сифилисът може да изчезне спонтанно и без последици. В такива случаи при изследване на кръвта се намират само антитела.
Трети период: Той настъпва след три до пет години и може да порази всеки орган на тялото. По кожата, в черния дроб, по тестисите и в мозъка могат да се образуват подобни на гума възли. Особено опасни компликации са съдовите заболявания, специално възпаленията на кръвоносните съдове на мозъка.
Четвърти период: 20-30 години по-късно може да се стигне до прогресивна парализа (невролуес).
Причини
Сифилисът се пренася от бактерията трепонема палидум (бледа спирохета). Пренасянето на болестта става най-често по полов път. Бактериите могат да проникнат през интактна лигавица и микроскопични наранявания на кожата. Те могат да се пренасят и при целуване, но не и чрез използване на прибори за хранене, чаши или хавлиени кърпи на други хора. Извън тялото те бързо умират.
Риск от заболяване
Рискът от заболяване нараства при незащитен секс и честа смяна на партньорите.
Възможни последици и усложнения
Десет процента от инфектираните хора, които не се лекуват, умират от късните последици на заболяването.
От петия месец на бременността сифилистичната инфекция може да се предаде от бъдещата майка на бебето. То може да се роди мъртво или с тежки увреждания – в зависимост от стадия на заболяването на майката. Това може да се предотврати посредством вземането на пеницилинови или еритромицинови препарати преди четвъртия месец на бременността.
Човек, веднъж инфектирал се със сифилис, може да бъде поразен и втори път. Организмът не може да си изработи имунитет.
Профилактика
Използване на презерватив при полов контакт. Досега няма ваксина срещу сифилис.
Нужда от лекарска помощ
Заблуждаващите маневри на сифилиса са опасни: първите симптоми могат да бъдат пропуснати, дълго време болестта се спотайва и обривът през втория период изглежда безобиден. В случай че имате някакво подозрение за инфекция и забележите язви и кожни обриви, трябва веднага да отидете на кожен лекар. Признаците могат да са много безобидни, но така можете да пресрещнете опасността и да избегнете разнасянето на болестта. Възможностите за разпознаване на сифилиса са две: или доказване на причинителя през ранния стадий на болестта, или откриване на антителата в кръвта. За тази цел трябва да се проведат множество тестове. Едва сравнителната оценка на „тестовите профили“ дава възможност за окончателното заключение.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Първото средство е пеницилинът. При непоносимост лекарят може да замени пеницилина с тетрациклин, а при бременни с еритромицин. След края на терапията половият живот може да се възстанови без рискове. Тези медикаменти могат да неутрализират сифилиса и през третия период на болестта. След края на лечението са необходими кръвни изследвания през един, три, шест и дванадесет месеца. След двегодишна проверка оздравяването се счита за сигурно. Сифилисът се регистрира задължително. Заболелите, чийто сифилис се открива през ранния период, са длъжни да информират всички лица, с които са имали полови контакти през последните три месеца, че е възможно да са инфектирани и да избягват полови сношения, докато не бъдат изследвани и евентуално лекувани. Диагностицирането на сифилиса през втория му период задължава засегнатите да информират половите си партньори през последната година.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!