Необичайните и интересни традиции са безброй много. Събрали сме ви най-интересните
- Гваделупа
На Великден хората се събират на голям семеен празник по плажовете. Веселбите започват още в нощта преди Великден и продължават на другия ден. Младите играят на карти и домино, на футбол, всички се къпят в морето. Традиционно великденско блюдо е т.нар. матуту от раци. Другите съставки на специалитета са ориз, лук, домати, лимон, магданоз, карамфил и люта чушка.
- Гвиана
Креолската традиция изисква за Великден да се правят специални менюта за всеки празничен ден. В петък се яде риба, в събота – обичайната храна, в неделя – наденица, говеждо фрикасе или печено прасенце, а в понеделник – прочутият бульон от авара, който се вари цели 20 часа. За десерт се поднасят малки сладки или кокосов шербет. Бульонът от авара (гъст сок от плодовете на палмовото дърво авара) обединява цялото семейство. Той съдържа още многобройни зеленчуци като зелено и бяло зеле, дълги и лютиви краставици, спанак, бял боб, патладжан, както и свинско, говеждо и пилешко месо, риба и скариди. Според местната легенда чужденецът, опитал този бульон, завинаги се влюбва в Гвиана и ако не остане да живее в страната, един ден непременно се завръща.
- Италия
Великден се предшества от 40-дневен пост – символ на 40-дневното скиталчество на Христос из пустинята, където той гладувал, молил: се и противостоял на изкушенията. Преди в Италия в навечерието на празника с помощта на факла се разнасял по домовете огънят, запален в църквата. Но сега този обред е сведен до демонстрация на пиротехниката. В много италиански райони на разсъмване на Свети петък жените отиват на църква, където четат молитва, като стоят на пода върху голите си колене.
На Свети петък в Рим има шествие от Колизея до Палатинския хълм. В неделя папата благославя хората на площада пред катедралата „Свети Петър“.
За Великден всички италианки правят основно чистене на домовете си.
- Финландия
Празничните дни започват на Цветница. Тогава финландците отиват да поздравят приятели и роднини с букетче от върбови клонки. Този обичай се нарича Випроминен и е свързан със старата традиция от източните региони на страната децата да обикалят къщите и да будят стопаните им рано сутринта, като удрят с цъфнали върбови клони по вратите. Финландците вярвали, че на Великден Слънцето също празнува възкръсването на Христос, като танцува. Хората се събирали преди изгрев по високите хълмове, за да чакат светещия диск да застане на небето, покланяли се при появата му и започвали да скачат. Типичният великденски десерт във Финландия се прави по средновековна рецепта и се нарича мамми. Навремето го печали в парче кора от дърво. Той представлява тъмен хляб от ръж и ечемик, поднесен със сметана и захар. И до днес го продават по Великден в специални кутии, които наподобяват дървесна кора. В западните части на Финландия в събота преди Великден се палят огньове, които пропъждат лошите духове. Сред традициите е и маскирането на малките момиченца като вещици – лицата им са намазани с въглен, яхнали са метли и обикалят къщите. Те рецитират стихотворения и отправят най-добри пожелания за празника, разклащайки върбови клонки. За благодарност получават монети и бонбони.
Великите пости са най-древната диета
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!