Коя е най-ефикасната паста за зъби, най-качествената четка, кой е най-модерният метод за избелване на зъби – толкова много въпроси ни интересуват, а все забравяме да ги зададем, когато сме в кабинета на зъболекаря…
Непременно ли от аптеката трябва да купуваме пастата за зъби?
В супермаркетите също се продават пасти за зъби. В аптеките можем да намерим медицинските. Те би трябвало да са по-ефикасни в превенцията на кариесите, но и „обикновените“ пасти са с добро качество. Критериите са: лесна пенливост, съдържание на силиций или сода бикарбонат за по-ефикасно почистване на плаката и на флуор за заздравяване на емайла.
Ако се появи кариес под пломбата, това означавали че зъболекарят я е направил лошо?
Не непременно. Всъщност „граничното“ място, където амалгамата докосва зъбната повърхност, е много чувствително и там лесно могат да проникнат бактерии. Това налага стриктна хигиена. Дори и на един умъртвен зъб, тоест с изваден нерв, може да се появи кариес.
По-добре ли почиства твърдата четка?
Не, тя изхабява зъбите и наранява венците за разлика от меката четка от синтетични косъмчета със заоблени върхове. Освен това твърдата четка не успява да проникне в междузъбното пространство, където се натрупват хранителни отпадъци. Неподходящо е и търкането на зъбите с лимон – на пръв поглед те изглеждат почистени, защото са по-бели, но всъщност киселият сок намалява минералното съдържание на емайла.
За всяка възраст ли е подходяща четчицата за почистване на междузъбното пространство?
С годините зъбите вече не са така плътно залепени един за друг и между тях се оформят процепи, в които се задържат остатъци от храна. Специалната тънка четчица помага за справянето с този проблем. При децата обаче зъбките са плътно наредени и няма нужда от такова почистване, то дори може да нарани венците им. За малките е подходящ почистващият конец. Употребата на клечки за зъби на всички възрасти е нежелателно.
Може ли да се използва електрическа четка, когато венците са чувствителни?
Тя изчиства два и половина пъти повече зъбна плака, отколкото обикновената четка при еднаква продължителност на миенето. В първите дни на употребата й понякога се случва венците да прокървят, може би защото някои хора, привикнали с по-енергичната употреба на нормалната четка, натискат прекалено силно. Ако кървенето продължава, трябва да посетите зъболекаря. Може да се наложи за известно време да се върнете към обичайната четка в по-мек вариант. Когато венците се успокоят, отново опитайте с електрическата, като внимавате да я употребявате по-деликатно.
Защо стабилността на мостовете отслабва с годините?
Няма причини мостът сам по себе си да става по-нестабилен с времето. Проблемът може да дойде от някой от зъбите, които го поддържат – да се появи кариес или зъбът да се разклати. При цялостните протези обаче понякога се налага коригиране, тъй като с течение на времето при възрастните хора започва процес на „стопяване“ на костите на челюстта.
Вярно ли е, че брекетите предизвикват петна по зъбите?
Не, защото лепилата, които поддържат брекетите, са обогатени с флуор и предпазват зъбите. При много от тийнейджърите обаче устната хигиена е на ниско ниво, в резултат на което около брекетите се натрупват хранителни остатъци и атакуват емайла. Намаляването на минералното му съдържание води до образуване на петна. Трябва да се знае също, че носенето на брекети не отменя редовните прегледи при зъболекаря. Ортодонтът може, разбира се, да третира кариеси и други проблеми, но неговата задача е друга.
Може ли честото премахване на зъбен камък да навреди на венците?
Напротив! Натрупаната зъбна плака е основен виновник за заболяванията на венците и пародонта (костите на челюстта), които водят до оголване на зъбите. По време на премахването й може да се получи кървене, но то не е опасно. В резултат на тази процедура зъбите стават малко по-светли, тъй като се отнема външното замърсяване на повърхността им. Това, разбира се, няма нищо общо с химическото избелване, което става чрез разлагане на пигментите с водороден пероксид.
Няма да повярвате на какво има вкус най-скъпата паста за зъби…
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!