През зимата зачестяват травмите
Все още няма сняг и поледици, но е много влажно и при ниски температури улиците стават опасно хлъзгави. Най-застрашени са възрастните хора (над 65 години), защото зрението и рефлексите им са влошени, отслабена е мускулната сила на крайниците, кръвното налягане е колебливо, а костите им са крехки вследствие на остеопороза, за която мнозина не подозират. По-младите също не са застраховани от подхлъзвания.
Разумно е дамите да слязат от ботушите с високи токчета и да обуят стабилни обувки. Ако нямате модел с грайфери, обикновеният лейкопласт ще свърши работа, като го залепите върху долната страна на подметката под формата на X. По този начин ще увеличите сцеплението.
При падане човек инстинктивно се опитва да се предпази, като се подпира с длан. Това е най-честата грешка. Китката понася товара на цялото тяло и се навяхва, изкълчва или счупва. Залитайки, по-добре да свиете тялото и да паднете настрани. Когато по-голяма площ посрещне удара, се намалява рискът от сериозни травми.
При навяхване и натъртване (на китка, лакът, глезен, колене) охладете пострадалото място, за да намалите отока, причинен от разкъсването на малки кръвоносни съдове. Напълнете найлонов плик с кубчета лед и го наложете. Охлаждайте по 20-30 мин. през два часа. Ако повдигнете травмирания крайник върху възглавница, отокът по-бързо ще мине. Ограничете движението през следващите 48 часа, пише вестник „Всичко за семейството“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!