Диагнозата „диабет“ не означава, че трябва да избягвате физическите упражнения. Просто се налага да бъдете по-внимателни от останалите, когато тренирате. Предлагаме ви някои съвети, с чиято помощ ще можете да спортувате безопасно.
1. Консултирайте се с лекаря си
Споделете, че възнамерявате да промените степента си на физическа активност. Ако започвате програма с упражнения, специалистите препоръчват да отидете на медицински преглед (обикновено придружен от степенуван физически тест), ако страдате от диабет тип 1 от над 15 години или ако страдате от диабет тип 2 над 10 години, както и ако водите заседнал начин на живот или сте на възраст над 35 години. Лекарят ви също ще трябва да вземе предвид физическото ви състояние – включително проблеми като сърдечносъдови, бъбречни заболявания, неврологични увреждания и нарушено зрение – за да ви помогне при избора на подходящите за вас упражнения.
Обсъдете влиянието върху медикаментите. Редовната физическа дейност може да наложи намаляване на дозата инсулин или друго лекарство, от което се нуждаете.
2. Научете се кога да измервате кръвната захар
Ако сте на лечение с инсулин, мерете кръвната си захар преди, по време на и след спортуване. Това е най-добрият начин да прецените как се отразява тренировката на нивото на глюкозата.
Измерете кръвната си захар преди упражнения, ако страдате от диабет тип 2 и вземате инсулин или медикаменти, които подтикват панкреаса да произвежда повече инсулин. Ако глюкозата ви е под 5,5 ммол/л, преди тренировка хапнете лека закуска, която съдържа въглехидрати. По време на продължителни физически упражнения правете проверка на всеки 30 минути, за да се уверите, че глюкозата е в норма.
Ако сте предразположени към хипогликемия, проверявайте глюкозата след упражнения на интервали от по няколко часа. Това важи с особена сила за хората с диабет тип 1. Мускулите ви ще продължат да „изсмукват“ глюкозата от кръвообращението, затова отчитането й веднага след тренировка няма да ви даде крайния резултат от ефекта на спорта върху нивата на кръвната захар. Може да си мислите, че тя е в нормата, докато всъщност е опасно висока.Физическата активност може също да ускори действието на инсулина.
Планирайте тренировките за след хранене. Ако забележите, че често трябва да компенсирате хипогликемията с консумация на храна по време на тренировка, преместете спорта час-два след хранене.
Съобразявайте храната и медикаментите си със сезонните спортове. Например, когато настъпи пролетта и сезонът на тениса започне, може да останете учудени от ниските нива на кръвната си захар, освен ако не компенсирате тренировките два пъти седмично със съответна промяна в храненията и приема на лекарства.
3. Бъдете подготвени
Носете си неща от първа необходимост. Ако ще тренирате далеч от вкъщи, вземете със себе си закуска, богата на въглехидрати, идентификационен документ, че сте диабетик, и мобилен телефон в случай на инцидент.
Инструктирайте приятел как да ви окаже първа помощ, ако се наложи. Погрижете се някой наблизо да знае, че сте диабетик, и го инструктирайте как да постъпи при спешен случай. Ако тренираре вкъщи, нека до вас има член на семейството, а във фитнес залата предупредете някой служител.
Носете обувки, предназначени специално за вашия спорт. Това означава маратонки за тичане, бутонки за футбол, обувки за тенис и т. н. Маратонките с въздушни камери или с гел са добър избор, защото ще поемат натоварването от ходилата и глезените.
Пийте много вода преди тренировка. През двата часа преди упражненията изпийте поне две чаши вода.
4. Научете се да загрявате и да отпускате мускулите си
Започнете да се раздвижвате и разтягате 5-10 минути преди същинската част. Загрявка може да бъде олекотена версия на някое от основните ви упражнения. Например, ако ще тичате, загрейте с 5-10 минути ходене, последвано от леки разтягания, за да подготвите мускулите за интензивна работа. Вдигането на тежести без загрявка също може да доведе до контузия. Преди това повишете температурата на тялото си с малко джогинг или упражнения на велотренажор или бягаща пътека.
Отпускайте мускулите си постепенно. Както при загрявката, направете кратка, олекотена версия на упражненията си, като поддържате ръцете и краката си в движение, докато пулсът и дишането ви се нормализират.
5. Грижа по време на спорт
Издишвайте при всяко повдигане. Когато вдигате тежести, издишвайте по време на напъните и вдишвайте, докато връщате тежестта обратно. Задържането на дъха при такава тренировка може да бъде опасно. Така не само се повишава кръвното, но и очното налягане, което може да влоши проблемите със зрението (глаукома и диабетична ретинопатия), към които са податливи диабетиците.
Внимавайте за симптоми на хипогликемия. Лесно е да ги объркате с ефекта от тренировката. Сред признаците за ниска кръвна захар са обилно потене, учестен пулс, треперене, остър глад, затруднена концентрация, замъглено зрение, загуба на координация и усещане, че „нещо не е както трябва“. Ако подозирате, че е налице хипогликемия, незабавно прекратете тренировката и приемете източник на глюкоза като стафиди, бонбон, вода с плодов сок или течна захар за диабетици.
Ако усетите болка, спрете упражненията. Ако започнете да се чувствате зле или да не ви достига въздух, докато спортувате, веднага намалете степента на натоварване или спрете напълно.
Пийте вода, докато спортувате. Специалистите препоръчват поне по половин или цяла чаша вода на всеки 15 минути.
Избягвайте да тренирате при екстремни температури. Ако е много горещо или студено навън, спортувайте на закрито. Пазете се особено внимателно от горещо и влажно време, защото ще затрудните охлаждането на тялото си.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!