Над половината от жените се утешават от отрицателни емоции с ядене. Най-често към това ги тласка чувството за самота, стресът, депресията.
По спиралата на диетите
Световната здравна организация предупреждава: повтарящите се диети водят до трайно увреждане на костите, сърцето и бъбреците, както и до психически смущения. Лекарите препоръчват подходяща промяна на хранителните навици и редовен спорт вместо пробване на всяка модна диета.
Храните табу
Всяка жена, която прави диети, има да спазва списък със забранени храни. Много често отрицателното отношение към определени продукти незаслужено ги изхвърля от трапезата за дълго време или дори завинаги. Направете обратното – опитайте в продължение на 4 дни да се храните предимно със забранени храни – шоколад, пържени картофи, сладолед и други. Насладете им се и ще видите, че на четвъртия ден няма да сте напълнели. Повече вреда нанасят диетичните повели като „Да не остава нищо в чинията!“, „Закусвай като цар, вечеряй като просяк!“ и т.н.
Най-сигурният начин да превърнем храната във враг и причина за излишни килограми е да изградим около нея казармена атмосфера.
Назад към удоволствието
Вечно отслабващите често стигат до задънена улица и не знаят нито как да се хранят, нито как да гладуват. Много от тях имат чувството, че не им достига воля. За излизане от тази ситуация най-много помага храненето с удоволствие. Идете в супермаркета и купете продуктите, които обичате. Когато седнете на масата, се наслаждавайте на всяка хапка и след това поставяйте приборите обратно, като си задавате въпроса „Все още ли изпитвам глад?“ Много помага и това сами да си сготвите. Индустриалните храни съдържат доста мазнини и захар, докато, ако вие приготвите храната, можете да контролирате количеството и качеството на съставките. По-добре по-качествено и по-малко, отколкото обратното.
Мирен договор с емоциите
Дори много неприятните емоционални състояния могат да бъдат контролирани. За това помага възприемането на принципа, че и лошите, и хубавите страни на живота са част от нормалното битие. Направете си дневник и го водете старателно в продължение на месец, като описвате настроението си, разговорите и срещите, които имате, събитията от деня, както и какво ядете. След това лесно ще разберете какво ви кара да се храните „като в несвяст“. Виновните психически състояния тогава ще бъдат по-лесни за овладяване, защото сте направили първата крачка – да ги осъзнаете. След като ги и анализирате – защо се появяват, какво не ви достига, за да им се противопоставите – ще бъдете на една крачка от преодоляването им.
За възстановяване на нормалното отношение към храната понякога са нужни дълги месеци работа, която се състои в промяна на хранителните навици. Когато започнете да усещате и уважавате нуждите на тялото, теглото ви ще се стабилизира, а храната ще стане източник на удоволствие вместо цел или убежище.
За вредата от отслабването
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!