Колкото по-малко е детето, толкова по-лесно учи непознат говор!
Каква е ползата?
Вече има курсове по чужди езици за съвсем малки деца. Как се отразява това на развитието им?
Идеята е малкото дете да свикне с чуждия език по най-естествен начин. Родителите се надяват така то лесно да стане двуезично на по-късна възраст и за цял живот. Освен това се развиват неговата любознателност и способностите му за учене.
Изследователите са единодушни, че колкото по-малко е детето, толкова по-гъвкав е мозъкът му. Това позволява лесното научаване и възпроизвеждане на различни говори. Преди да навърши 5 години, то изживява своя „златен век“ на любознателност и адаптивност, на лесно възприемане на всякакъв род познания. До тази възраст детето не се смущава да повтаря и опитва непознати интонации, да говори свободно и да греши.
Даже съвсем краткият досег с чуждия език, например един път седмично, води до напредък в детското развитие. Чуването на специфичните за езика звуци, научаването дори само на няколко думи развива мозъка. Детето добива повече сигурност в говоренето и развива съзнание за това какво е езикът. Това ще му послужи по-късно, когато ще започне да чете и пише.
Използват се различни методи – четене на приказка, игри, научаване на песнички на двата езика. Постепенно детето научава чуждия език, за да може да общува с бавачката, учителката или другите деца, тоест осъзнава, че този език му служи.
В никакъв случай ученето на чужд език на съвсем малка възраст не може да навреди на детето. Двата езика не са в конфликт за място в мозъка, те се допълват и подкрепят взаимно. Детето не ги бърка и преминава от единия към другия в зависимост от човека, с когото общува. В някои случаи може да се забележи леко забавяне в усвояването на родния език, но то е само временно. Всъщност детето употребява толкова думи на майчиния си език, колкото и другите деца. Поради факта, че говори два езика, трябва да му бъде оставено малко време (от няколко седмици до няколко месеца) за регулиране на съотношението между тях.
Изучаването на допълнителен език не преуморява малките, защото детският мозък обича да се забавлява и за невроните му всяко интелектуално усилие е желано предизвикателство. Разбира се, децата не бива да бъдат претоварвани. На всяка възраст те имат нужда и да не правят нищо – това е времето, в което се развива въображението.
Многобройни изследвания доказват, че преминаването от един език на друг развива способността за обобщаване – в този процес детето изтръгва основното, общия смисъл от казаното, за да го изрази на другия език, и така се учи да обхваща цялостно голямо количество информация. Освен това ранното изучаване на чужд език стимулира паметта и развива умението да се запомня най-важното. Малкото дете, което учи чужд език, е „по-отворено“ към другите хора и към други начини на мислене.
За да стане напълно двуезично едно дете, трябва чуждият език да му бъде говорен поне два часа почти всеки ден. Но дори вече да е стигнало до ниво на двуезичност, то може да го загуби, ако не практикува и двата езика редовно. За запазването му помага писането и четенето, което активира други невронни пътища и така наученото се затвърждава трайно.
Куриозни митове и факти за работата на човешкия мозък
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!