Чухте ли за прокрастинацията – модерната болест?

Това е заболяване, при което болният прави всичко друго, но не и онова, което трябва

 

отлагане

И изобщо не става дума само за мързел. Психолозите са го обяснили – става дума наистина за болест. Може ли да бъде лекувана и ако да – как?

Съществува метод, наречен „закаляване на волята“: първо си поставяте задача -например да напишете абзац от текст

След това смело, без да се разсейвате и със стиснати зъби, изпълнявате намерението си. Тогава можете да си позволите да изпушите цигара или да изпиете кафе, но в никакъв случай -да влизате в мрежата! Следващата стъпка е няколко абзаца и едва след това (зависи какво сте си поставили като цел за деня) разпускате в любимия ресурс.

Разбира се, този метод не е за всички, а само за хората, които все още са съхранили някакви остатъци от воля. А и би било странно, ако едно лекарство е ефикасно за всички случаи. Още повече че прокрастинацията, както се полага на всяко сериозно заболяване, има няколко разновидности.

Първият подвид -това са „напрегнатите прокрастинатори“. При тях виновен е страхът от неуспех. Ако получавайки нова задача, веднага изпитвате безпокойство, че няма да се справите заради недостатъчно знания (талант, късмет), вие сте именно в тази категория болни. Ако ви се струва, че всички наоколо забелязват вашата некомпетентност – също. Такива прекалено самокритични хора трябва да се пазят от работа, ако в нея има елемент на състезателност. Особено остро преживяват страха от неуспех перфекционистите. Сам по себе си стремежът към съвършенство е отлично качество, но не и в съчетание със стремеж да преодолееш и да победиш всички и всичко. А те много често вървят заедно.

Вторият подвид са многостранните личности, които съставят прекалено дълги списъци с неотложни и важни задачи, а в резултат – нула успех.

Последната група„болни“ са импулсивните. Вместо да работят, те са готови изведнъж да се хвърлят в другия край на града, за да намерят… все едно какво – книга, рядък филм или изгубената котка на съседа, пише вестник „Феномен“.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *