В повечето домакинства има поне една-две саксии с алое вера. Това универсално растение се използва като лечебно средство още от праисторическата епоха.
Бистрият гел, който се съдържа в листата му, е ефикасен лек срещу слънчеви изгаряния, повърхностни рани и всякакви кожни проблеми. С него се третират дори хемороиди и ухапвания от насекоми. Активните му вещества имат изразени противовъзпалителни свойства, а хладният покривен филм, който той образува върху засегнатите тъкани, защитава кожата и облекчава сърбежа.
Към момента липсват категорични научни заключения дали алое вера може да се приема и вътрешно, но мнозина са убедени, че растението помага при артрит, захарен диабет и пептична язва. Вероятно на този етап е по-разумно подобни твърдения да се приемат скептично, но е безспорен факт, че това е едно от най-ефикасните натурални лечебни средства при проблеми с кожата.
За лечението на кои болести помага алое вера:
- акне
- атлетично стъпало
- брадавици
- бръчки
- мехури
- обриви от претопляна
- проблеми при бръснене
- псориазис
- слънчеви изгаряния
- старчески петна
- суха кожа
- суха коса
- херпес зостер
Лекарите не са единодушни за ползата от употребата на гела при кожни заболявания.
Още по-предпазливо се отнасят обаче към пероралния му прием, макар че редица научни експерименти загатват за изумителните възможности на това широкоспектърно лечебно средство.
В рамките на подобно изследване доброволци приемали сок от алое вера 2 пъти дневно в продължение на 42 дни. В резултат било установено понижаване на нивото на кръвната им захар – което подсказва какъв потенциал може да има растението в борбата със захарния диабет.
Японски учени съобщават, че активните му съставки потискат стомашната секреция и облекчават възпалението при язва на стомаха или дванадесетопръстника. Всъщност в гела от алое вера се съдържат две химически съединения, които потискат размножаването на бактериите Н. pylori, които в повечето случаи се сочат за причинители на заболяването.
И накрая: според някои хипотези химическото съединение ацеманан, съдържащо се във външната кора на растението, има противовирусно действие. Но докато се установи със сигурност терапевтичната му ефективност, предстоят още много изследвания.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!