Непосредствено преди лягане изпийте чаша тоник.
Напитката съдържа хинин, който се използва за лечение на мускулни спазми. Не приемайте хинин на таблетки – те могат да предизвикат тежки странични ефекти (като шум в ушите и нарушено зрение).
- Опитайте се по време на сън да не изпъвате пръстите на краката. И не подпъхвайте завивката си под ходилата – това ще огъне пръстите ви надолу и ще предизвика схващане.
- Вземайте всеки ден по 250 мг витамин Е. Изследвания сочат, че редовният прием на витамин Е подобрява кръвообращението.
- Контролирайте нивата на минералите
- Една от възможните предпоставки за мускулни спазми е нарушеният баланс на електролитите – калий, натрий, калций и магнезий. В най-честия случай не се налага увеличаване на приема на натрий, а само на останалите минерали. Отлични източници на магнезий са пълнозърнестите храни, ядките и варивата. Калий се съдържа в повечето плодове и зеленчуци, особено в бананите, портокалите и пъпеша. А чрез редовната консумация на млечни храни ще си набавите достатъчно калций.
- Ако и след предприетите промени в хранителния режим имате мускулни спазми, вземайте по 500 мг калций и 500 мг магнезий 2 пъти дневно (двата минерала имат терапевтичен ефект само ако се прилагат в комбинация). При повечето хора приемът на хранителни добавки води до бързо подобрение.
- Ако приемате диуретици за лечение на високо кръвно налягане, повишеното отделяне на урина може да доведе до т. нар. хипокалемия (недостиг на калий). Състоянието се характеризира с умора, мускулна слабост и спазми. Помолете лекаря си да ви предпише друг медикамент.
Приемайте достатъчно течности
- Ако често имате мускулни спазми, пийте повече вода – причината може да е обезводняване на организма.
- 2 часа преди тренировка изпийте 2 чаши вода, а докато тренирате, пийте по 100-250 мл на всеки 10-20 минути. В случай че се потите обилно, приемайте изотонични напитки (като Step Sport Мах), които компенсират загубата на електролити.
Кога да потърсим лекарска помощ?
Ако проблемът не отшуми до 24 часа или се проявява системно въпреки предприетите профилактични мерки, трябва да се посъветвате с лекар. Незабавно потърсете медицинска помощ, в случай че спазмите засягат шията или долната част на гърба и са придружени от болка, която се разпространява към крайниците. Спешно се обърнете към лекар и ако имате спазми в долната дясна част на корема – това може да е симптом на апендицит.
При схващания на мускулите може да се доверите на универсалният вибромасажор СТОП ПЕЙН.
Помогнете си при мускулни схващания чрез разтягане:
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!