Трябва ли да ходим на лекар всеки път, когато нещо ни заболи? Опасни ли са продължителните, усилващи се болки, които внезапно спират. Или които ни събуждат нощем?
Всяка болка е сигнал, че нещо в тялото ни не е наред. По-добре да се консултираме с лекар, отколкото да се правим на герои.Така например изтърпяната болка в краката може да ни убие – ако сме имали тромбоза на дълбоките вени и съсирекът е запушил важен кръвоносен съд.
Кои болки още не трябва да игнорираме?
2.Болки в кръста
Те може да ни връхлетят, ако сме вдигали нещо тежко. Но могат също да са сигнал за камъни в бъбреците. Бъбреците са филтърът на нашия организъм: изтеглят токсините от кръвта и ги изхвърлят, преобразувани в урина. Понякога при обезводняване, инфекция или заради различни наследствени фактори в тях се формират камъни, които могат да запушат пътя на урината към пикочния мехур. Тогава възниква болка в кръста, която е сигнал за остър възпалителен процес.
В подобни случаи е добре да се опитате да локализирате точно болката. Ако тя е в областта на кръста под реброто, не е изключено да става дума именно за бъбречен проблем.
3.Болезнена менструация
Болката в корема по време на цикъл може би е само мускулен спазъм. Но ако ви мъчи всеки месец, по-вероятно е да развивате ендометриоза.
Както е известно, всеки месец матката губи вътрешната си обвивка и освобождаването от този пласт лигавица е свързано със спастични болки. При ендометриозите тази отделяща се тъкан попада в други органи от коремната кухина – например яйчниците. Възможно е да провокира кисти и сраствания, което да е причина за силните болки. Има случаи, когато фрагменти от ендометриума /маточната лигавица/ попадат дори в белите дробове. Ако наистина всеки път циклите са болезнени и са придружени с по-обилно от обичайното кървене, лекарският преглед е неизбежен.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!