Повърхностният сън или честото събуждане по време на сън е проблем, от който страдат много възрастни хора. Един от начините да решите проблема е редовното спортуване. Физическите упражнения удължават фазата на дълбок сън, по време на която е по-трудно да се събудите.
Преходното и краткотрайното безсъние са често срещани състояния и както подсказват термините, те не продължават дълго. Откриването на същността на проблема в този случай обикновено по мага за разрешаването му. Много често трябва да направите съвсем малка промяна, като да забравите за чашата кафе след вечеря или да си създадете редовен режим, който ще ви накара да си лягате и да ставате по едно също време всеки ден.
Ако причината за безсънието е стресът, приложете техника за релаксация. При едно изследване е установено, че хората, които следват подобни практики и са възприели разумни навици по отношение на съня, са намалили времето за заспиване от 76 на 19 минути.
Често се прибягва до свободнопродаваеми сънотворни лекарства. Всъщност приспивателните таблетки са най-често купувани от медикаментите, продавани без рецепта. Специалистите споделят мнението, че те не са най-ефикасното средство за решаване на проблема с безсънието.
Ако често ви се случва да заспивате трудно, заложете на промяната на навиците си по отношение на съня. Няма опасност да се пристрастите към свободнопродаваните лекарства за безсъние, но недостатъкът им е, че причиняват сънливост на следващия ден. Хората в напреднала възраст са особено податливи на този страничен ефект, тъй като имат по- бавен метаболизъм и активното вещество остава по-дълго време в организма им. Алкохолът и други седативни средства засилват ефекта на сънотворните и могат да допринесат за сънливостта през деня. В случая има повишен риск от падания, особено когато ви се налага да ставате през нощта, за да отидете до тоалетната. През деня сънливостта и непохватността често пречат на по-възрастните хора да изпълняват нормалните си задължения, а „махмурлукът“ причинява раздразнителност. Но най-неприятното в случая е възвръщането на безсънието с двойна сила след прекратяване приема на сънотворните медикаменти.
Често основните активни вещества в подобни медикаменти са антихистамини. Продават се и комбинирани медикаменти, които съдържат и съставка с болкоуспокояващ ефект. Ако слаба болка е единственото, което ви държи будни, опитайте да приемате лекарства като бенадрил (диференхидралин), цетиризин (зиртек) или ибупрофен (нурофен), които не водят до умора през деня. Ако страдате от ангина пекторис (гръдна жаба), сърдечна аритмия, проблеми с дишането, хроничен бронхит, глаукома или затруднено уриниране поради уголемена простата, консултирайте се с лекаря си, преди да предприемете лечение със сънотворни медикаменти, продавани без рецепта.
ЕТО РАЗУМНО РЕШЕНИЕ ЗА ПРОБЛЕМИ С БЕЗСЪНИЕТО:
Подходящата възглавница лекува успешно безсънието. Ако страдате от главоболие, болки в раменете и безсъние, може би е време да пробвате уникалната ортопедична възглавница чудо „BIOMAGNETIC POWER”.
Безкрайно броене на овце или защо ни мъчи безсъние?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!