Ако стресът е започнал да ви превръща в мрачен работохолик без желание за секс, с отслабена памет и разклатени нерви, страдащ от разсеяност, нарушена концентрация на вниманието, сърцебиене, киселини и болки, може би е крайно време да обърнете внимание на храненето си и да спазвате някои препоръки.
Тъй като тревожността и стресът често водят до прекомерна стимулация на нервите и предизвикват стягане и напрежение в мускулите, е добре да се консумират храни, богати на калций и магнезий – два минерала, които работят съвместно за регулиране на нервната проводимост и мускулните съкращения.
Друг хранителен помощник срещу стреса и тревожността имаме в лицето на сложните въглехидрати, които се съдържат в повечето „утешителни храни“. Консумацията на храни с високо съдържание на сложни въглехидрати заедно с продукти, които са богати на триптофан, подпомага правилното усвояване на триптофана.
Аминокиселината триптофан способства за производството на серотонин – повишаващ настроението невротрансмитер, които помага да се отпуснем и да се почувстваме по-спокойни. Сложните въглехидрати улесняват пълноценното усвояване на триптофана и неутрализират стреса, като повишават нивата на серотонин.
Няколко витамина от групата В подпомагат извличането на енергия от въглехидратите, съдействат за правилното функциониране на нервната система и контролират нивата на глюкозата – всички тези свойства се оказват полезни за справянето със стреса и тревожността. По-конкретно витамин B6 способства производството на химически вещества в мозъка, например серотонин, допамин и мелатонин, които регулират настроението.
Тъй като стресът може временно да предизвика повишено кръвно налягане, задействайки отделянето на определени хормони, е добре да консумирате храни, които противодействат на високото кръвно налягане. Стресът и тревожността могат също така да доведат до стомашно-чревни проблеми, например диария.
Храните, богати на витамин С и цинк, подсилват имунната система и ни помагат да се борим с вирусите (настинки и грип), които по- лесно ни засягат, когато сме под стрес, тъй като тогава организмът е по-слаб. Херпесите също често придружават стреса.
Знаете ли, че стресът е главният враг на здравето Ви? Според Световната здравна организация над 90% от всички заболявания са психосоматични, т.е. започват от психиката (стрес) и след това поразяват тялото.
Фобия от самотата!?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!