В момента се предлагат над 20 различни медикамента за лечение на депресия.
Въпреки че спадат към четири основни групи, всяко едно лекарство има собствена формула и се отличава от другите в своята група по отношение на ефекта и страничните действия. Някои медикаменти например действат стимулиращо на хората, които се чувстват отпаднали и безжизнени заради депресията. Други потискат безпокойството и повишената възбуда, които са характерни за някои пациенти депресия. Напълно обяснимо е, че различните хора поради индивидуални особености на организма реагират по различен начин на едно и също лекарство. Това означава, че ще трябва заедно с лекаря си да намерите най-подходящия медикамент за вас.
Антидепресантите като флуокситин (прозак), пароксетин (сероксат) и сертралин (золофт) обикновено трябва да се приемат няколко седмици, преди да се почувства ефектът им. Възможните странични действия са сухота в устата, запек, замаяност, напълняване или отслабване и нарушена сексуална функция. Тези медикаменти (особено флуокситин) могат да нарушат способността на черния дроб да преработва някои лекарства, така че е много важно да уведомите лекаря си какви други препарати приемате.
Трицикличните антидепресанти (ТЦА) като амитриптилин, имипрамин (тофранил) и дотиепин (досулепин) са от по-старото поколение. Възможни са странични действия като сънливост, сухота в устата, замъглено зрение и запек. Има вероятност при хора в напреднала възраст да се стигне до състояние на обърканост като страничен ефект, затова тези лекарства трябва да се избягват от пациенти с деменция.
Моноаминоксидазните инхибитори (МАО-инхибитори) притежават потенциалния риск да предизвикат сериозни странични ефекти – значително повишаване на кръвното налягане, особено в съчетание с храни, които съдържат тирамин (червено вино и маринована херинга). При по-новите препарати от тази група е елиминиран рйскът от взаимодействие с храни, но те могат да предизвикат импотентност и безсъние. Лекарят вероятно ще ви предложи да опитате лечение с МАО-инхибитори след успешно повлияване с другите видове антидепресанти.
Факт
При изследване в САЩ учените са установили, че комбинацията от антидепресанти с психотерапия дава много подобри резултати при лечение на хронична депресия от прилагането на двата метода поотделно. При проучването структурна психотерапия е комбинирана с традиционно лечение с антидепресанти. Пациентите с депресия, подложили се на това комбинирано лечение, показали подобрение с 30%.
Подходяща храна дарява с настроение през дългите зимни месеци
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!