Хората по цял свят са осъзнали взаимовръзката между храната и здравето преди хилядолетия.
Традиционните китайски лечители предписвали определени храни за подсилване на жизнената енергия на организма. Древните индийци, египтяни, гърци и римляни също били наясно, че целебните свойства на някои продукти играят важна роля за човешкото здраве. Още преди повече от 2500 години този възглед е намерил израз в думите на бащата на медицината Хипократ, който казва: „Нека храната ви бъде лекарство и лекарството – храна.“
Идеята, че храната може да служи за медицински цели отново е изключително актуална. Вярата на древните хора в терапевтичните свойства на определени храни намира потвърждение и в съвременната наука за храненето.
Преди един век учените откриват съществуването на важни хранителни вещества – витамини и минерали – които се оказали средство срещу общи заболявания, свързани с храненето, и неизменна необходимост за поддържане на добро здраве. Установено е, че ако организмът не получава необходимите му нутриенти, това възпрепятства нормалните му функции. Например недостигът на калций води до остеопороза, липсата на желязо причинява анемия, а дефицитът на фолиева киселина може да предизвика вродени увреждания у бебетата. Наред ст ова основно схващане за връзката между хранителните вещества и борбата с болестите се развива и теорията, че е необходим широк спектър от елементи, които да укрепват и стимулират клетките в тялото, да подпомагат растежа и развитието на организма и да увеличават продължителността на живота.
Съвременните изследвания са на път да идентифицират не само отделните здравословни хранителни вещества, но и начините, по които те действат в комбинация, както и поведението им в човешкото тяло. Например учените проучват бионаличността на вещества в храните (в храната има всичко, но дали организмът ни може да го използва), механизмите, по които тези вещества неутрализират токсините от околната среда, и последствията върху качеството на фитохимикалите от фабричната преработка на съставките. Освен това специалистите се надяват да установят как конкретните храни могат да въздействат върху комплексни аспекти на човешкото здраве, включително настроение, памет, дълголетие и реакции на имунната система. Свидетели сме и на изключително обещаващи нововъведения,свързани с „функционалните храни“
В бъдеще науката за храненето ще ни даде възможност да разберем как химическите свойства на храната, взаимодействията на хранителните вещества със себеподобните им (или с определени медикаменти), съединенията, фитохимикалите и микроелементите предпазват организма от заболявания и подобряват здравословното състояние. Всяка година учените откриват нови взаимодействия и полезни резултати от действието на фитохимикалите. Вероятно предстоят да бъдат идентифицирани още много лечебни растителни съединения, които да помогнат на хората в борбата с болестите.
Ние сме това, което ядем!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!