Сами можем да разпознаем тромбофлебита, когато видим характерно зачервяване на кожата над вените във дин на ивица.
Самото заболяване представлява образуване на съсирек по стените на голямата вена, който понякога е възможно да се придвижи повече от 10 см. Този съсирек не винаги е закрепен за самата вена, а понякога се движи свободно. Най-опасно е когато съсирека се откъсне от вената и заедно с кръвотока започне да се движи към сърцето. Тъй като кръвотока е много силен в тази част на тялото, съсирека не се спира в кухината на сърцето, а продължава към белодробните артерии, където нарушава нормалното кръвообращение. В такива случаи човекът може да почине само за няколко минути, но това се случва сравнително рядко и то в случаите, когато заболяването не се лекува.
Според докторите определението за тромбофлебит е поява на отоци, предизвикана от варикозна болест по крайниците или характерна пигментация на кожата на коленете, съпътствана от хронична венозна недостатъчност. А самият тромб означава образувание от сгъстена кръв в кухината на кръвоносния съд.
Тези тромби се образуват във повечето кръвоносни съдове – артерия, капиляри, вени. И още малко пояснения – тромбофлебит е съчетание от две думи, за „тромб” вече обяснихме. Що се отнася до „флебит”, това е възпалително изменение в стените на вената. Ето защо изменението на подкожните вени често се свързва с тромбофлебита.
Самото лечение на повърхностния тромбофлебит е консервативно, а оперативното се налага, когато болният е застрашен от емболия.
Хранителна диета помага при разширени вени
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!