- Компютърната терапия увеличава тройно риска от развитие на онкологичнизаболявания у децата
Здравейте! Доколко истина може да има в това, че новите модерни апарати като скенер, ултразвук, рентгенограф, могат да провокират развитие на онкологично заболяване? Имаме ли основание да се опасяваме от тези процедури? Можете ли да посочите кои все пак са безвредни, кои вредни?
Васил Велев – София
Много често читателите на „Доктор“ поставят този въпрос и това е логично. Според изследвания, проведени наскоро от чуждестранни учени, през последните 15 години се е удвоил броят на хората, подлагащи се на подобни процедури. И наред с това съответно се е увеличила дозата радиация върху тях. Отминаха времената, когато един добър лекар поставяше диагнозата „на око“, позовавайки се единствено на своя опит. Новите методи за лъчева диагностика са компютърна томография, по-известна като скенер; магнитно-резонансна томография и позитронно-емисионна томография. Те значително увеличават дозата радиация в сравнение с традиционната рентгенография. Освен това според много специалисти често се предписва рентгенография, без това да се налага. Вероятно и лекари, и пациенти са забравили, че това съвсем не е безобидно.
МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ОБРАЗУВА ТУМОР СЛЕД ПРЕГЛЕД НА СКЕНЕР?
През последните години се появиха данни за това, че провеждането на сканиране или тест чрез нуклеарна медицина се съпровождат с висока доза радиация. А това, в крайна сметка, наистина може да провокира развитие на ракови заболявания. Според експертите в тази област в близкото бъдеще около 2 на сто от злокачествените тумори могат да се развият именно заради тези диагностични процедури. Разбира се, ако продължаваме да ги прилагаме толкова често, колкото сега. Само преди дни станаха известни резултатите от едно ново изследване, което показва, че компютърната терапия увеличава тройно риска от развитие на онкологични заболявания у децата. За да проверят доколко опасни са методите по лъчева диагностика, специалисти са анализирали някои данни за здравословното състояние на милиони пациенти в различни държави, обслужвани от шест различни системи по здравеопазване. Било установено, че независимо каква е системата на здравеопазване и в коя държава действа тя, увеличаването броя на такива тестове е масово. През последните 15 години лъчева диагностика е проведена на повече от 30 милиона човека с честота 1,18 теста на година за всеки човек. Така например между 1996 и 2010 г. броят на сканиранията се е увеличавал с 8% на година; на магнитно-резонансната томография – с 10% и на ултразвуковите изследвания – с 4% всяка година. Все по-често се провежда и т.нар. позитронно-емисионна томография. Но не всички тези методи оказват радиационно излъчване. Така например ултразвуковото изследване и резонансната томография нямат йонизиращо излъчване.
ВЯРНО ЛИ Е, ЧЕ СКЕНЕРЪТ Е ЕДИН ОТ ИЗТОЧНИЦИТЕ НА ГОЛЕМИ ДОЗИ РАДИАЦИЯ?
В хода на същото това изследване е установено, че с 0,6 на сто се е увеличил броят на хората, които за една година са били облъчени с големи дози радиация. Следва да отбележим, че максимално разрешената годишна доза на лъчерадиация е до 20 мЗв, докато в САЩ е допустимо ниво до 50 мЗв.
ВПРОЧЕМ!
Според авторите на тази разработка лекарите започнали по- често да използват тези диагностични методи като защитна мярка, за да минимизират риска от съдебни искове от страна на пациентите, при които след изследванията възникват някакви усложнения. Американските учени препоръчват на лекарите да извършват изключително внимателен анализ на необходимостта от назначаване на лъчева диагностика. Те са длъжни да предвидят всички предимства, като и потенциалния риск от образуване на тумор. От своя страна пациентите пък са задължени, и това е заради собственото им здраве, да бъдат по-внимателни към дозите радиация. В смисъл, да „не притискат лекарите, настоявайки за такова изследване. Не забравяйте: тези нови диагностични методи наистина носят определен риск за здравето.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!