Въпреки че медиците са разработили редица медикаменти за лечение на множествена склероза, те само могат да повлияят на симптомите на заболяването или да разредят болестните пристъпи. Все още няма препарат, с който да се гарантира пълното излекуване на заболяването, в момента за лечение се използват следните медикаменти:
- Кортикостероиди, които имат противовъзпалително и имуносупресивно действие, но са с краткотраен ефект. Не повлияват на прогресията на болестта. Прилагат се за ускоряване на възстановяването след отделния пристъп. Съществуват различни схеми на лечение. Предпочита се приложението на големи дози във венозна инфузия всеки ден или през ден.
- Имуномодулатори-интерферони, за които статистически е доказано, че намаляват честотата и риска от развитие на нов пристъп. Проучванията показват, че те забавят настъпването на инвалидизация. Пациентите, лекувани с интерферон, имат по-продължителни периоди без развитие на нови пристъпи, а при поява на нов тласък оплакванията са по-леки. Така се забавя инвалидизирането. Лечението с интерферон не води до пълно излекуване. Въпреки провежданата терапия възможно е отново да настъпят пристъпи и степента на инвалидност да започне да расте. Освен това наблюдаваният ефект върху хода на болестта е индивидуален. Пациентите се повлияват в различна степен, а е възможно при някои от тях да не се постигне успех по отношение честотата и тежестта на пристъпите.
- Глатимерацетат е синтетичен полипептид. Намалява честотата на пристъпите при пристъпно-ремитентен ход на болестта.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!