- След 3-тия ден на мозъкът не работи – не подава сигнал нито за глад, нито за болка
Aко с храната не постъпва достатъчно количество калории, организмът започва да изразходва собствените си запаси. Законът за съхранение на енергията никой не го е отменял! Стотици опитват експресни диети, гарантиращи им 5 до 10 кг загуба на тегло за една седмица. Бързо, просто и много опасно! За храната като потребност, за гладуването, за полезното и вредното разговаряме с проф. Донка Байкова, специалист по диететика и лечебно хранене.
– Проф. Байкова, с каква храна да се опазим от жегите?
– С по-лека храна, разбира се! Ние, българите, сме тренирани в това отношение. Имаме сезонен модел на хранене – през лятото инстинктивно организмът ни иска по-леки храни. Обичайният ни модел на хранене през лятото не включва мазни наденички, свински пържоли, котлети, тутманици, баници. Не включва и ястия с кисело зеле, капама, месни продукти, направени от домашното ни прасе, което сме си отгледали през зимата. Точно сега не ядем баху, нито кървавица, пача. Даже любителите на шкембе чорбата, едно национално българско ястие, през лятото не я предпочитат.
– Какви ястия обичаме?
– В горещините предпочитаме белтъчните храни да бъдат за сметка на млякото и млечните продукти. Прословутата лятна супа е таратор. Ядем шопска салата с малко сирене или извара. Предпочитаме МНОГО ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ. Месата, който ги консумира, са предимно бели – птичи меса, без тлъстини, без кожа, без трътки. Рибата традиционно присъства на трапезата ни именно през лятото. Консумираме миш-маш с много зеленчуци, яйца и малко сирене или извара. През лятото използваме като добавка към ястията само растителна мазнина. За нас, българите, това е слънчогледовото олио, както и зехтин, рапично масло, оризово и царевично олио, соево масло.
– Какви и колко течности трябва да приемаме?
– Именно през лятото трябва да приемаме много повече течности, отколкото през зимата. Не всички българи имаме добри питейни навици, но е необходимо от 1,5 л през зимата да удвоим приема на 2,5-3 л. Много добре действат топлите чайове. Рекламата направи много популярни зеления, черния чай, които са наистина добри разхлаждащи напитки. Но като че ли малко говорим за нашите разкошни билкови чаени напитки. Точно през лятото трябва да ги използваме. Би трябвало да възпитаме своите вкусови предпочитания и да не ги подслаждаме, за да не предозираме приема на захар. За да намалим риска от загуба на соли, защото, знаем, че потта е солена, можем да слагаме само през лятото по щипка сол в айряна си.
– Доколко българинът е затлъстял в отделните райони на страната?
Няма незасегнат район от затлъстяването! По данни на националния ни мониторинг на храненето 51 % от възрастното население от мъжки пол – 30-60- годишни – и 42% от жените в зряла, трудоспособна възраст, имат проблем с теглото в посока свръхтегло и затлъстяване. По този показател се изравнихме с развитите страни. За съжаление свръхтеглото и затлъстяването не са проблем на визията и козметиката, а в последните 10-15 години са проблем на здравето. През тези години сме неизменно на една от водещите позиции в света по заболяемост и смъртност от инсулти. Докато в другите развити страни този показател започва да спада, то у нас остава твърде висок.НАД 60% ОТ ВСИЧКИ СМЪРТНИ СЛУЧАИ У НАС се дължат именно на сърдечносъдови инциденти! Свръхтеглото и затлъстяването са първопричина за метаболитните отклонения. Те са в основата на развитието на атеросклероза, на запушвания на съдовете, на диабет тип 2, рискови са за сърдечносъдовата система.
– Доколко е изразен проблемът при децата и младите хора?
– Около 22% от по-големите ученици, и то предимно момчетата от горните класове, имат свръхтегло. По-малките ученици са с по-нисък процент на затлъстяване. Актуализираме сборника с рецепти за училищните столови и се надяваме да се получи здравословен режим на хранене.
– Млади хора, а и възрастни в активна работоспособност, смятат, че с гладуване ще отслабнат.
– Не знам дали съм единствената, като казвам,че храната не е цинично понятие, не е вредно нещо! Храната е потребност! Човек има нужда, за да функционират вътрешните му органи, от т.нар. основна обмяна. Ако аз съм на 60 г. и тежа 60 кг, моята основна обмяна е около 1600 калории, т.е. без да се движа, за да съм жива, ми трябват тези калории. Като добавя движенията на краката в седящия си модел на умствена работа, ще добавя още 500 калории. За да съм жива и да мога да функционирам като човешки организъм, са ми жизнено необходими тези 2000 калории! Ако не ги получавам, за определен период от време организмът ми ще се справи сам, но със сигурност ще провокирам голям риск за здравето си. След 3-тия ден от гладуването мозъкът не работи – не подава сигнал ни за глад, ни за болка. Винаги след гладуване се отключват хранителните разстройства. Ако решите да гладувате, направете го в метаболитна клиника!
ЗА ГЛАДУВАНЕТО – Хипократ пръв е предложил гладуването, но само за 3 последователни дни. Както се случва, когато има болен панкреас, болни черва, хепатит или друго сериозно заболяване. За да оставим болния орган в покой, за да може да се възстанови от острия възпалителен процес, не трябва да го натоварваме с работа. След 3-тия ден, ако човек наистина иска да се подложи на гладуване, то той трябва да бъде под пълен контрол на специалист и да се следят биохимичните му показатели. Своеволните гладувания са много рискови! Веднъж защото до 11-ия ден на последователното гладуване използваме малко мазнини за енергиен източник. Организмът през първите 3 дни посяга на резервните си въглехидрати, гликогена. Като му свърши, от 3-тия до 11-ия ден той започва да разгражда мускулатурата, за да може да си произведе захарите, необходими за жизненоважната мозъчна функция и сърдечната дейност. През това време има много рискове за здравето, ако човек е с лабилен здравен статус, каквито са възрастните хора в по-голямата си част.
Разтоварващ режим за 2 седмици
Тази програма е и антицелулитен диетичен режим. Повтаря се две седмици. Приемат се 2 л вода минимум, двигателна активност – 40 мин. бърз ход. Картофите не са зеленчуци, а въглехидратна храна. Количествата на храната са неограничени.
ПОНЕДЕЛНИК
8 ч. – вода, кафе или чай с мед и. лимон по желание, кисело мляко със сезонен плод
10 ч. – чай, кафе или вода с плод
12 ч. – изпива се чаша вода или чай, изяжда се половината салата, след 15-20 мин. ориз, картофи или леща чорба с другата половина от салатата
16 ч. – чай, кафе или вода с плод
19 ч. – зеленчуци с млечен продукт – шопска салата или таратор, няма значение. Плодът е еднакъв за цели
ВТОРНИК
8 ч. – вода, кафе или чай с плод, след 15-20 мин. кисело мляко със същия плод
10 ч. – плодове
12 ч. – предястие – салата, след 15 мин. основно ястие – риба или пилешко месо със същата салата
16 ч. – плодове
19 ч. – като обяда – риба или пилешко със салата. Плодовете са един вид, както и месото – или риба, или пиле.
СРЯДА
Третият ден е като втория. Ястията са приготвени по различен начин – ако предишния ден рибата или пилешкото са били на скара, сега могат да са готвени.
ЧЕТВЪРТЪК
8 ч. – кисело мляко с плодове
10 ч. – кисело мляко с плодове
12 ч. – кисело мляко със зеленчуци
16 ч. – кисело мляко с плодове
19 ч. – кисело мляко със зеленчуци
Таратор, тиквички, зелен фасул, спанак с кисело мляко – каквото харесвате това е разтоварителният ден.
ПЕТЪК
8 ч. – вода, кафе или чай, сезонен плод, след 15 мин. зеленчуков сандвич, приготвен от две филийки пълнозърнест хляб със зеленчуци по избор 10 ч. – плодове 12 ч. – предястие от зеленчуци, след 15 мин. белтъчна порция с продукт по избор – яйца, сирене, извара, риба, пилешко или телешко, с гарнитура зеленчуците от предястието 16 ч. – плодове 19 ч. – постно зеленчуково ястие с млечен продукт – шопска салата или таратор, или пълнени чушки с извара
СЪБОТА
Като петък.
НЕДЕЛЯ
Като четвъртък.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!