Счупването е един от най-актуалните проблеми в напреднала възраст, защото 90 на сто от това състояние се пада именно на КЗК тях. Затова е много важно да се познават симптоми те.
Първият симптом при счупване шийката на бедрото е болка в слабините. При опит за раздвижване болката се засилва, както и при стъпване на петата на счупения крак. Вторият симптом счупеният крак леко се обръща навън, това се забелязва по стъпалото. Още един симптом е скъсяването на крайника. Дължината на крака като цяло не се променя, но се появява едно относително съкращаване с около 2 до 4 см. Последният симптом е залепналата сякаш за пода пета, човекът буквално я влачи, опитвайки се да ходи.
Ако възрастен човек си е счупил шийката на бедрото, не опитвайте да го изпънете в обичайното му положение.
Веднага го положете по грьб и сложете шина на пострадалия крайник така, че да се захване тазобедрената става. Лечението е много трудно, костите срастват чак след 6 до 8 месеца и през цялото това време пострадалият е принуден да лежи. А продължителното лежене води до развитие на застойна пневмония, получават се рани от залежаване, тромбоемболия, което е основна причина за високата смъртност след такава травма. Затова е най-удачно възрастният човек да се подложи на операция.
ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ:
- След като разрешат на пострадалия да става, пак му е нужна помощ: налага се да го научите да сяда, да се премества сам от леглото на стола и т.н. Изискват се определени навици:
- Пригответе твърд и здрав стол с облегалка. При сядане болният трябва да се настани така, че да усети как задната страна на бедрото е опряна в стола. Когато той реши, че иска и може да стане, е нужно да се придвижи до края на стола, да се приповдигне, опирайки се на лакти и да изпъне леко оперирания крак настрани.
- Много е трудно за такъв болен да посещава тоалетната; За това трябва да се погрижите като осигурите на болния ръчки, за които да се хване при посещение на това място.
- За болен със счупена шийка на бедрото е нужно твърдо и високо легло. За да може да легне човекът, е необходимо първо да седне на края на леглото и по възможност да държи оперирания крак изпънат. След това да отпусне тялото си на леглото, плъзгайки се с ханша. Трябва да положи първо оперирания крак на леглото, след това здравия и накрая вече може да легне. Положете малка възглавница между двата крака.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!