Раните, получени от продължително залежаване са увредени участъци от кожата вследствие недостига на кръвоток и дразнене от изпъкналите на някои места кости. Така кожата продължително време е подложена на повишено налягане от леглото, инвалидната количка, гипса или друг предмет. Независимо от съществуващите средства за лечение на такива рани, най-доброто средство все пак си остава профилактиката, т.е. да не се допусне те да се появят.
За целта се налага да се опрете на три основни пункта:
Намалете степента и продължителността на притискане на кожата. На всеки 2 часа променяйте положението на болния в леглото, освен това не повдигайте горния край на леглото с повече от 45 градуса. Използвайте надуваеми възглавнички, които да поставяте на проблемните места – под кръста, или под краката и т.н. Така може да се избегне съприкосновението с опорната повърхност. Понякога обръщайте болния по корем, но най-ефикасни си остават специалните матраци, ако можете да си го позволите. Внимание! Важно е чаршафите в леглото на болния да са много хубаво изпънати, без никакви гънки.
Активизирайте кръвообращението. Препоръчва се ежедневен масаж не само около мястото на евентуално разраняване, но и ниско по гръбнака – така се подобрява общото кръвоснабдяване и нервната регулация на тъканите. Голямо значение има лечебната физкултура. Внимание! Оптималният комплекс от упражнения може да бъде подбран само от инструктор, съобразно конкретния случай.
Защитавайте кожата от инфектиране. Особено през горещите летни дни такива болни се изпотяват обилно, поради което в слабините и между пръстите могат да се появят протривания. Редовно натривайте тези места с тампони, напоени с отвара от лайка, невен, а също и боров спирт, след което подсушавайте с антисептик. Внимание! Необходимо е да поддържате суха кожата в слабините, както и своевременно да откривате и лекувате дори най-малката драскотина по кожата.
ВНИМАНИЕ!
Не забравяйте колко важна за такъв болен е храната с повече белтъчини и витамини. Оглеждайте тялото му всеки ден и запомнете: ако откриете побледняло или зачервено петно, което не изчезва 2-3 минути след като сте променили положението на тялото на болния, това може да е първият маркер, т.е. началният стадий за образуване на рана. За превръзки използвайте кремове на водоразтворима основа, гелове, хидроколоидни препарати, превръзки от тъканни сорбенти. Между другото, за такива ситуации не се препоръчва разтвор от калиев перманганат, защото той уврежда мъничките невидими пъпчици по кожата. Това води до развитие на дълбока некроза и по-тежко състояние.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!