Д-р Христо Хинков е психиатър с почти тридесетгодишен опит. завеждащ секция „Глобално психично здраве“ към НЦООБ, експерт по обществено здраве към „Отворено общество“. Работил е в психиатричната болница в Нови Искър, в специализираната клиника на „Пирогов“. В периода от 1997 до 2001 г. е шеф на отдел в Министерството на здравеопазването. След 2001 е. е един от първите заместник- директори на Националната здравноосцгурителна каса в началото на нейното създаване. От 2002 г. се занимава с проекти и стратегии в областта на психичното здраве- Специализирал е в Япония, САЩ и редица страни в Европа.
– Д-р Хинков, как се отразяват природни бедствия като земетресения на психиката?
– Различно. Върху определени хора, които имат по- изострена чувствителност, се отразяват доста зле.
– По какъв начин го приемат тези хора?
– Има диагноза в психиатрията – посттравматично страхово разстройство. Това представлява остра реакция на стрес или хронична реакция, което се дължи на преживяното неблагоприятно събитие. Острите реакции на стрес могат да доведат до проблеми, включително и до сърдечна атака, дори инсулт или инфаркт. Въобще може да се стигне до някакъв тежък инцидент от соматичен характер. Докато продължителните реакции на този стрес могат да доведат до психични разстройства, като тревожност, раздразнителност, безсъние, кошмари, СВЪРЗАНИ С ПРЕЖИВЯНАТА ТРАВМА, намалена трудоспособност, депресивни състояния… Всичко това в общ комплекс се нарича посттравматично стресово разстройство.
– Какво трябва да се направи, когато паниката стане постоянна?
– Основните методи за лечение са чрез психотерапия. Трябва да се реши проблемът с психотравмата, която е настъпила, за да може да се преодолее това събитие. Има различни техники за това. Когато се наложи, се прибягва и до медикаментозна терапия. Това са неща, които са от Инструментариума на психиатрите, психолозите и психотерапевтите.
– Като цяло българите податливи ли са на паника?
– До голяма степен – да. Медиите най-често са тези, които създават паниката. Паниката на хората обаче зависи от много фактори, като тяхното образование и средата, в която се намират. Например в Перник имаше слухове, че земетресението е режисирано, че това са някакви оръжия, които американците използват върху българите, че язовир Студена всеки момент ще ги наводни и т.н. Причините българите да са толкова паникьосани са, че няма достатъчно информация за естеството на тези природни феномени, за това как трябва да се държим при наличието на подобно бедствие, няма и обучения за това… Едно време имаше обучение по гражданска защита в училищата, но сега тези неща вече не са актуални и няма такава програма за обучение на учениците. Сами.те граждани нямат представа Какво да правят в подобни ситуации, откъдето идва и тази податливост на паника.
– През нощта след земетресението все още имаше хора, които не смееха да спят в домовете си от паника и пренощуваха в колите си. Докога мислите, че ще продължи тази тревога ?
– Според мен това положение ще се успокои в рамките на няколко дни. През следващата нощ след земетресението отново е имало трусове. Информацията за тези неща обаче винаги е ДОПЪЛНИТЕЛНА ПРИЧИНА ЗА ТРЕВОГА Но мисля, че до няколко дни всичко постепенно ще отмине.
– Каква трябва да е реакцията ни при природни бедствия като земетресението на 21 май, за да не се поддадем на паниката?
– Един от начините е именно информацията, обучението. Информация за самото събитие – какво представляват земетресенията, как се пораждат, какво трябва да се прави при. земетресение. В Япония например, която е страна с постоянни земетресения и трусове, има разработени сериозни програми за всички места, където се събират повече хора. Има дори и тренировки за това как се излиза през евакуационните изходи, има и евакуационни схеми .при спешност, които при нас са само формалност.
Заметресение с 5.8 По Скалата на Рихтер в Перник и София
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!