Често се случва детето да не ни слуша. Чудим се какво да направим, за да го подчиним и да започне да изпълнява командите ни. Всъщност проблемът се крие именно в думите „подчини“ и „команди“. Защо смятаме, че детето трябва безусловно да изпълнява нашите заповеди?
Отказът на детето като начин на протест
От раждането на детето с течение на времето все повече се радваме колко добре се ориентира в дадена ситуация. Децата имат изострена и безпогрешна чувствителност относно обкръжението. Детето ще усети, когато го предупреждавате и му забранявате заради безопасността му. Но когато „Не“-тата са постоянни, това не означава ли, че ограничавате твърде много стремежа му да опознае света. Или може би вещите са ви по-скъпи от любознателността на детето – качеството, което развива заложената у него интелигентност?…
Когато чува прекалено често „недей“, детето инстинктивно усеща, че не всички са предназначени да го предпазят от болка (да не падне, да не се удари, да не пострада), а ограничават стремежа му да разбира нещата. Налагането на чужд авторитет, без той да е съобразен с нуждите на детето, се възприема на инстинктивно „генетично“ ниво като ограничаване на възможностите му да оцелява. Детето възприема това като несправедливо. Активното дете, умното дете няма да се подчини на поредицата отрицания и команди, то ще изрази недоволство и ще протестира, т.е. няма да „слуша“.
Детето не бива да се разглежда като същество, което се опитва да се наложи над родителя. Нека се замислим за собствената си ценностна система – дали отделяме достатъчно време за детето, какъв модел на поведение залагаме у него чрез нашите собствени действия – защото то се учи и развива, като ни имитира. Макар да е малко, детето е индивидуалност и общуването с него следва да е двупосочно. Разговарянето е най-успешният метод за справяне с малките пакостници. Когато възрастният казва „недей“, трябва да обясни защо. Не мислете, че детето няма да разбере. Само интонацията в гласа ви В ще му е достатъчна, за да направи извод за казаното от вас и да се съобрази с него. А когато „недей“ започне да се чува по-рядко в общуването ви с детето, това „недей“ ще има много по- силен ефект – за разлика от преди.
Детето не слуша, защото му липсва внимание
Понякога детето отказва да се „подчинява“ и започва да прави само бели. Добре, но обърнали ли сте внимание, че напоследък се занимавате с него само когато събори чашата с млякото, ритне другарчето или братчето си или посипе главата си с пясък? И вие се втурвате, поправяте щетите, говорите му… а то се радва на гласа и вниманието ви. Според психолозите, когато детето изпитва дефицит на внимание от страна на родителя, тогава проявява изобретателност да го привлече чрез… проблемно поведение. Това е като несъзнателен рефлекс на детето да изрази „Мамо (татко), толкова се нуждая от теб и твоята обич!“
Лошото поведение се превръща в сериозен проблем, ако не се опитаме да променим нещата. Детето просто възприема този модел на поведение като успешен и един ден нещата могат да ескалират над допустимото и обществените норми. Начин за справяне с проблема е родителят да започне да се интересува повече от живота на детето, от случващото се в детската градина или училището, от неговите интереси и от успехите му и да го окуражава в стъпките, които предприема.
Когато детето казва „няма“ от ревност или обида
Думичката „няма“ обикновено се появява осезаемо при две деца в семейството – особено когато разликата във възрастта е малка. Появата на братче или сестриче е истинско изпитание за първородното дете. Въпреки че то се радва на бебето, съвсем нормално е да реагира заради липсата на внимание към самото него. Нека грижите по новороденото не изтласкват общуването с каката или баткото. Напротив, докато необходимостта от родителя за пеленачето е физическа, първото дете се нуждае от емоционалното изразяване на любов към него. Времето, специално отделено за игра и внимание към по-голямото, ще предотврати формирането на обида и ревност -че бебето го е изместило и в родителското сърце вече нямало място за него. Добре е майката и бащата да приобщят по-голямото в грижите за по-малкото дете. Целта е не да се натовари то с отговорности, а да се почувства значимо. Времето, вниманието и изразяването на любов към едното или другото позволява на децата да се ориентират за мястото им в семейството, да се възприемат като равнопоставени, което ще предотврати развитието на негативни отношения между тях.
„Не искам“ като зов за помощ
Замисляли ли сте се, че отказът на детето да изпълни дадена заръка на родителя е продиктуван може би от страх? Страх от провал. Не ни се вижда естествено при децата да е развито подобно чувство, но елементарни за нас дейности понякога им изглеждат като изпитание – може би защото за първи път се сблъскват с тях, или от горчив опит.
„Не искам“ се изрича заради ниска самооценка, развила се от поредици провали на детето. За да защити себе си, то развива това „непослушание“. По-лесно е да откажеш, отколкото да изпиташ отново чувството на провал, особено ако това е съпроводено с остро порицание. Единственият начин детето да превъзмогне негативния опит е родителят да вникне в проблема и случващото се, да разбере страховете на детето и да му покаже правилно и успешно решение. Иначе чувството на неувереност в собствените възможности провокира изричането на „не искам“, което ние, родителите, тълкуваме като непослушание и нежелание. По-разумно е да не критикуваме детето за всяка негова стъпка и да бъдем по-снизходителни към грешките му – нормално е децата да грешат, защото те тепърва се ориентират в света и се учат да бъдат хора. А дали ние не грешим?
Нека не създаваме впечатление у детето, че е без значение дали се старае или не, важното е да „слуша“…
Детето – самоуверено по пътя на живота
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!