Това е специфичен начин да се разтоварим и отпуснем, нещо толкова необходимо в напрегнатото ни ежедневие.
► Наричат го йогата на Запада. За разлика от източната форма на медитация тук няма толкова движение, можете да тренирате и на стола си. Ефектът обаче е сходен – лечение чрез разтоварване. Човек изпада в състояние, влияещо на духа и тялото. Автогенният тренинг предлага многообразни начини на въздействие- лекарите го препоръчват при т.нар. болести на цивилизацията като астма, мигрена, страхове, високо кръвно налягане, смущения на съня и алергии.
► Авторът на метода, неврологът Йоханес Шулц, посвещава на ефекта му повече от 80 страници в книгата си „Автогенен тренинг“. Тя излиза през 1932 г. Той пише за ефекта върху средностатистическия пациент – на първо място поставя постигането на спокойствие. Е студиите това посочва, че с автогенния тренинг могат да се засилят някои усещания, да се понижи чувствителността към болка и дори да се подобри паметта. Известният лекар Алберт Швайцер обичал да споделя как благодарение на метода се нуждаел само от четири часа сън и въпреки това работил пълноценно до дълбока старост.
► Ето още три други предимства на автогенния тренинг – не отнема много време, може да се практикува почти навсякъде и е много лесен за прилагане. Програмата за т.нар. първа степен се състои от 7 упражнения. Не се правят на гимнастическия матрак, а мислено, и то за по-малко от 10 минути. За начинаещи се препоръчва т.нар. поза на кочияша – седите на стола, леко приведени напред, лактите са подпрени на бедрата. Така е по-малка опасността да заспите по време на тренировка. По-напредналите могат да тренират без проблеми и в други пози или дори легнали.
► Когато намерите подходящата за вас поза, започва самовнушението – повтаряте мислено определена формула, например „Сърцето ми бие спокойно и равномерно“. При това в тялото започват процеси на обмяна на веществата. Тази самохипноза действа върху автономната (т.е. неподчинена на мисленето) нервна система – симпатикусът, който повишава мускулното напрежение и сърдечния ритъм, се потиска, а се тонизира парасимпатикусът, неговият антагонист.
По този начин в тялото се отделят повече хормони, които успокояват обмяната на веществата. Това се усеща. Особено силен е ефектът при формулата за топлината – повтаряйте си наум „Дясната ми ръка се затопля“. Скоро ще усетим как цялото ни тяло се загрява. Причината: кръвоносните съдове се разширяват, циркулацията се активира и телесната температура наистина се повишава. Промени настъпват не само в органите, постепенното отпускане потиска негативните усещания като стрес и страхове. Това отново действа върху тялото, защото проблемите със стомаха, главоболието и сърдечните оплаквания често са симптоми на психическа неуравновесеност. Тук важи правилото, че повторението е майка на знанието. Колкото по-често имаме приятни преживявания при автогенния тренинг, толкова по-добре мозъкът ни запаметява тази позитивна взаимовръзка. Ако овладеете основните упражнения, можете да развивате и свои – да си внушавате например вяра в едно по-добро бъдеще или да опитате по-горната степен, при която чрез автогенна медитация се постига по-дълбоко себепознаване.
► Какво трябва да имате предвид? Автогенният тренинг е признат за полезен при много проблеми, но не трябва да разчитате само на него. Освен това е важно да тренирате правилно – ако внезапно прекъснете упражнение, могат да се появят страхови състояния. Не всеки е в състояние да усеща добре тялото си, особено астматици и сърдечноболни в началото не се чувстват добре. Затова е полезно да започнете не самостоятелно да се учите по книга, а да посещавате курс по автогенен тренинг с опитен учител. Той ще ви преподава по едно упражнение всеки път, а вие ще го упражнявате у дома. При следващия урок ще обсъждате какво сте постигнали. В група се учи по- лесно.
Ето основните формули на автогенния тренинг
Това са седем последователни упражнения. Мислено многократно повтаряте формулата на всяко от тях.
- Упражнение за спокойствие – „Аз съм съвсем спокоен“.
- Упражнение за тежест – „Лявата (дясната) ми ръка е натежала“.
- Упражнение за загряване – „Дясната“(лявата) ми ръка се затопля“.
- Упражнение за дишане – „Дишането ми е спокойно“.
- Упражнение за сърце – „Сърцето ми бие спокойно и равномерно“.
- Упражнение за тяло – „Тялото ми се загрява“.
- Упражнение за чело – „Челото ми е приятно прохладно“.
Преборете стреса и напрежението – всичко е по силите ви!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!